Дори и да сте добре организиран и с добра памет, списък със задачи може сериозно да облекчи работата ви. Така няма да ви се налага да напрягате мисълта си за досадните неща, които задължително трябва да свършите, и които можете да проверите в спъсъка.

Ето какво съветват специалистите за това по-добре и ефективно да съставяте подобен списък:

Пишете списъка си със задачи на ръка

Въпреки, че има стотици приложения, които ви подпомогат в изготвянето на списък с нещата, които трябва да свършите, изследвания сочат, че когато ги записвате на ръка и лист хартия, вероятността да ги запомните и свършите е много по-голяма.

Писането включва различни мозъчни функции, което е още един начин да ви накара да осъзнаете важността на определена задача, която трябва да изпълните.

Записвайте конкретни и изпълними задачи

Налице е консенсус сред психолозите, че колкото по-конкретни са задачите, които сте си записали, толкова по-голяма е вероятността да ги свършите. Когато видите задача, описана абстрактно и неточно е много по-вероятно мозъкът ви да я сложи в графата „за по-късно изпълнение“.

Необходимо е списъкът ви със задачи да не изисква вземането на решения, а просто следването на конкретни задачи.

Разбийте задачите на по-малки задачки

Според Джон Уилиямсън, професор по неврология в университета във Флорида, може да помогне да разбивате задачите си на по-малки такива. Това може да ви накара да усещате прогрес в изпълнението на по-трудоемки, и изискващи повече време задачи.

Превърнете го в навик

Ако успешно успеете да превърнете изготвянето на списък със задачи в навик, нещата просто ще се случват. Мозъкът ни е устроен така, че преработва „автоматизираните процеси“ много по-лесно. С течение на времето ще ви става все по-лесно да изпълнявате задачите си и така ще повишите значително ефективността си.

Подсигурете си винаги достъп до списъка

Какъв е смисълът от подобен списък, ако той не е винаги с вас. Това прави приложенията добри в известен смисъл, защото смартфона ви е винаги с вас.

Не се надпреварвайте с времето

Практиката сочи, че хората обикновено надценяват възможностите си да се справят с конкретни задачи и проблеми. Това може да ви изправи пред проблема да се чувствате, че времето ви притиска и да станете неефективен, ако задачите ви са повече от това което можете реално да свършите.

Отделете повече време от това което мислите, че ще ви е необходимо и оставаяйте малко времеви резерв в плановете си.