Общо казано, повечето потенциални купувачи на жилище могат да си позволят имот, за който ще получат заем между 2 и 3 пъти техния общ доход, според дебелите книги. По тази формула човек (или двойка) с доход от 20 000 лв. на година могат да вземат ипотечен кредит между 40 000 и 60 000 лв. Но, разбира се, тази калкулация е доста ориентировъчна.

В края на краищата, когато решавате покупката на жилище трябва да обмислите още няколко фактора.

Една от формулите, които и кредиторите ползват, е изчисляването на процента от дохода, който отива за плащане на ипотечната вноска всеки месец. Добре би било тази сума (включваща главницата, лихвата, данъците и застраховката) да не надхвърля 30% от общия ви доход.

Полезно е при преценката на финансовото ви състояние е да изчислите също каква част от дохода ви покрива общите ви задължения. Тези задължения включват ипотечната вноска, плащания по кредитни карти и всякакви други кредити, лизинги и т.н. Препоръчително е този процент да не надхвърля 40% от доходите ви.

Примерно, ако доходите ви са общо 20 000 лв. на година, максималните плащания на година не трябва да надхвърлят 8000 лв., или около 667 лв. на месец.

Разбира се, някои хора предпочитат да купят възможно най-скъпото и хубаво жилище, което могат да си позволят. Това отнема значителна част от дохода им и ограничава другите им разходи. Тяхната теория е, че в течение на времето техният доход ще расте, което ще понижи процентния разход на месечната им вноска.

Изборът на това какво жилище, съответно ипотека, може да си позволите, е личен - в крайна сметка одобрението от банката за кредит не значи, че на практика може да си позволите вноските. Така че в допълнение към по-горните критерии, може да добавите свои собствени.

Доход

Когато обмисляте възможността си да плащате ипотечната вноска, запитайте се следните въпроси: Разчитате ли изцяло на доходите си и тези на половинката (ако има такава) само за да си плащате сметките? Сигурна ли е работата ви? Лесно ли можете да си намерите друга работа, която плаща по-добре, ако загубите настоящата?

Разходите

Изчисляването на това не е всичко - а другите неща? Чакате ли дете? Планирате ли нова кола? Ходите ли на почивка всяка година?

Начин на живот

Склонни ли сте да си промените начина на живот, за да купите жилището, което искате? Ако по-малкото разходки до мола и по-рядкото излизане вечер не ви притесняват, може по-голямата ипотека да заработи за вас. Но ако не можете да живеете без хубавите заведения, вероятно трябва да сте по-консервативни при вземането на голям кредит.

Индивидуалност

Някои хора могат да спят спокойно, като знаят, че трябва да плащат по 2000 на месец следващите 30 години, но други се притесняват и за половината сума. Така че помислете добре преди да решите колко може да си позволите, за да не си развалите съня.

Покупката на жилище е доста вълнуващо преживяване. Много хора увлечени от търсенето на мечтания дом забравят да обмислят финансовите отговорности от покупката на имот. Въпреки че ипотеката е най-големият разход, не трябва да се забравят и множеството допълнителни харчове, които идват със собствеността като данъци, поддръжка, ремонти, обзавеждане и т. н.

Така че, при положение че покупката на имот е най-големият разход, който повечето хора правят, преди поемането на такъв голям дълг е хубаво да се посмята на калкулатора. Убедете се че купувате жилище, което може да си позволите без да правите компромиси с бъдещето си.