Да не мърморите, че сте уморени всеки ден в офиса. Да не крещите по другите шофьори, когато ви засекат на прибиране от работа. Да не се сърдите на партньора си, ако отклони вниманието си и не ви слуша.

Какво ще се случи, ако само за две седмици спрете да се оплаквате? Най-вероятно ще разберете, че сте по-голям оптимист, отколкото очаквате. А проучванията показват, че оптимистите живеят по-дълго.

Ето какво още ще разберете за себе си, ако спрете да мърморите в продължение на 14 дни:

1. Не се наспивате.

Едно от най-честите оплаквания на хората в активна възраст е, че са уморени. Пробвайте да не се оплаквате, че ви се спи, а се наспете добре.

Забравете за мобилния телефон в леглото, спрете телевизора и просто спете. Ще се убедите, че това ще ви направи не само по-бодри и позитивни, но и ще ви помогне да намалите кафето.

Което пък автоматично ще намали стреса и нервността, които обикновено са ваши постоянни спътници.

2. Спорите за глупости.

Да, точно така. По-голямата част от споровете, които водите всеки ден, са абсолютно ненужни и безсмислени. Тогава защо ги водите?

Мислете преди да говорите – гарантираме ви, че не само ще си спестите разправиите, но и ще запазите добрите си отношение с колегите и семейството.

Освен това няма да имате повод да разказвате на половинката колко нахален е колега ви, който непрекъснато налага неговата теза и не иска да се съобрази с вашата. А това най-вероятно е едно от основните ви оплаквания след работа.

Вижте още: 8 неща, които нещастните хора не искат да признаят

3. Гневът се натрупва.

Хубаво е да премълчавате, когато се задава безсмислен спор. Но няма нищо по-добро за емоционалното ви състояние от това да излеете чувствата си навън.

Така че пийнете по едно с приятел, споделете му неволите си и приключете с оплакванията. Ще видите, че денят е много по-хубав, когато не говорите непрекъснато за капризите на съдбата и нещастието си.

4. Много по-негативно настроените сте, отколкото предполагате.

Песимизмът е състояние на ума: опитайте се да го преодолеете. Колкото по-позитивно гледате на света около себе си, толкова по-добре ще се чувствате.

Когато срещнете познат и той ви попита как сте, недейте да го заливате с отрицателна информация. Със сигурност имате и нещо положително, което да споделите. Защо не започнете с него?

5. Вижте останалите.

Имали сте отвратителен ден. Колата ви се е счупила, изпуснали сте телефона си, шефът ви не е съвсем доволен от последната ви работа. Е, имаме новина – това са бели ядове, както казва народът.

Бездомникът няма къде да спи, в болницата хората се молят за здраве, а някъде по света милиони губят близките си. Така че още ли смятате, че имате повод да се оплаквате?