Настоящите несигурни времена и страхът на инвеститорите от инфлация доведоха до това златото да поскъпне до нова рекордна стойност през настоящата седмица.

Златото никога не е бил по-популярен инвестиционен актив, като за него се тръби по реклами дори по вестници, радиа и телевизии. Това би могло да се приема като предпоставка за балонизиране на актива, коментират специалисти.

И докато отправящите това предупреждение са съгласни, че можем да станем свидетели и на по-нататъшно поскъпване на метала, използван като застарохавателен инструмент, те призовават за изключително голямо внимание от инвеститорите.

Причините за поскъпването на метала включва фискалната криза в Европа, високия дефицит на САЩ и опасенията от инфлация.

Насреща обаче стои поскъпването на долара, което ако продължи, може да ограничи бъдещото повишение при благородния метал. Обикновено цената на златото се движи обратно на тази на долара.

Репутацията на златото, като спасителен остров е под съмнение, според някои специалисти. За разлика от останалите суровини, златото има ограничено индустриално приложение. Също така, за разлика от инвестициите на финансовите пазари, то не генерира доходи под формата на дивиденти.

Златото е поскъпнало с 84% през последните три години, но това не означава, че не е имало и трудни за инвеститорите времена, като например понижението му с 12.6% за периода между 2 декември и 8 февруари тази година.

В основна степен покупката на злато се използва, като застраховане срещу инфлацията. И тук обаче може да се срещне известно противоречие.

Вярно е, че златото изпревари значително инфлацията през 70-те. Средното повишение на цените за периода 1973-1981 година е възлизало на 9.3%. Пазарната цена на златото в края на 1972 година е била 63.91 долара за тройунция, а в края на 1982 година - 456.90 долара.

Това е поскъпване от 615% на фона на сумарна инфлация от 138%.

В по-дългосрочен план обаче, ефективността на златото като застрахователен инструмент срещу инфлацията е далеч по-противоречива.

Поради понижението в цената на златото между 1980-та и 2001 година, статистиката за златото за периода 1972-2001 година сочи доходност от метала от 336.5%. За сравнение, инфлацията за периода е 323.7%, а ръстът на инвестицията в S&P 500, заедно с изплащаните дивиденти, е била 2 466%.