Незаконно копиране на данни от карти за безкасово плащане с цел използването им без знанието на картодържателя – това е скиминг.

Вижте и няколко факта за скиминга, които може би не знаете:

1. Мислите си, че това няма да ви се случи на вас? Неофициални данни сочат, че загубите от скиминг в България през 2013 г. са на стойност 8 млн. лв.;

2. Данни на ФБР показват че всяка девета от десет групи за скиминг в световен мащаб е с български, румънски или сръбски произход.

3. Престъпното действие у нас се наказва със затвор между 1 и 8 години;

4. В глобален план проблемът е за между 5.5 и 8 млрд. евро. За 2013 г., например във Франция, проблемът е за 780 млн. евро, а в Великобритания и Германия – 500 и 300 млн. евро. САЩ е определено държавата, която е ударена най-здраво от скимиращите групи, като там проблемът е за 1.5 млрд. евро.

5. Скимирането на банковите ни карти става през изтегляне на информацията от магнитната лента, т.е. уязвимата част на картите ни е именно лентата;

6. Загубите от скиминг в световен мащаб растат с около 15% годишно;

7. Най-често използваните ПИН кодове са 1234, 1111, 0000, 1212, дори и 6969. Ако вашият ПИН е сред посочените, съветваме ви веднага да го смените.

8. За да се доберат до данните от банковите карти, престъпниците монтират допълнителни устройства, наречени скимери, на банкомати и POS терминали. На банкомата се поставя камера, която записва PIN кода на собственика. Честа практика е и фалшивата клавиатура, която има същата функция. Скимерът, скрит в устройството, пък копира данните от магнитната лента на картата.

9. Вторият начин, по който крадат парите ни, е при пазаруване на POS терминал. Това се прави отново с помощта на камера и става с участието на продавача.

10. При третия вид скиминг вече се използват по-напреднали технологии. Обект на атаките са безконтактните банкови карти. Данните от тях могат да бъдат откраднати със специално устройство. Необходимо е само крадецът да се приближи до вас, за да се сдобие с цялата информация, от която има нужда. Най-новото при този вид престъпления пък е вирус в банкомата. Смята се, че той дава възможност на престъпниците да теглят пари, без да използват банкови карти, а чрез набиране на определена комбинация от клавиатурата.

11. По света една на всеки 1200 транзакции е обект на скиминг атака.

Има ли решение на този проблем? Както сме споменавали и през 2014 г., българска компания, наречена SkimProt, е изобретила защитен стикер, който предпазва банковата ни карта от скимиране.

Използването на стикера, чиято цена е 9.90 лв., предпазва картата ви, като по този начин дори няма да е необходимо да скривате набирания от вас ПИН код при теглене.