Когато се стигне до момента да се вземе решение дали да се купуват или продават долари, всичко се свежда до това как се представя икономиката, пише Investopedia.com. Силна щатска икономика ще привлече инвестиции от цял свят поради сигурността и способността за постигане на приемлива възвращаемост на инвестициите. Инвеститорите винаги търсят най-високата доходност, която може да се предскаже или пък е сигурна. Инвестициите от чужбина създават стабилна капиталова сметка, което води до силно търсене на долари.

От друга страна американското потребление, което налага вноса на стоки и услуги от други страни води до това, че долари излизат от страната. Ако вносът е по-голям от износа, тогава се получава дефицит по текущата сметка. При силна икономика, една страна може да привлече чуждестранен капитал, за да компенсира търговския дефицит.

Фактори, които влияят на стойността на долара

Когато трябва да заеме позиция по отношение на долара, валутният трейдър трябва да оцени различните фактори, които влияят върху стойността му, за да се опита да определи посока или тренд. Методологията може да бъде разделена в три групи:

Фактори свързани с предлагането и търсенето

Сентимент и пазарна психология

Технически фактори

Предлагане срещу търсене на долари

Когато САЩ изнасят продукти или услуги, създават търсен на долари, защото клиентите трябва да плащат за тези стоки и услуги с долари и по тази причина ще трябва да конвертират местната си валута в шатска. Така те продават валутата си, за да купят долари, с които да направят плащането.

В добавка когато правителството на САЩ или големи компании издават облигации, за да набират капитал, ако тези облигации се купуват от чужденци, те отново трябва да бъдат плащани в долари и клиентите трябва да продават местната си валута за да купуват долари и да осъществят плащането. Също така, ако икономиката на САЩ расте стабилно и компаниите увеличават печалбите си, тогава желанието на чуждестранни инвеститори да притежават акции на щатски компании също изисква те да продават тяхната валута, за да купуват долари, с които да купуват акции.

Сентимент и пазарна психология

Какво ще стане обаче, ако щатската икономика отслабне и потреблението намалее, поради нарастващата безработица? Тогава има вероятност чужденците да продадат облигации или акциите си и да върнат средствата в родните си страни, където да ги обменят за местната си валута. Следователно те продават долари и купуват обратно тяхната валута.

Технически фактори

Като трейдъри трябва да преценяваме дали предлагането на долари ще бъде по-голямо или по-малко от търсенето. За да определим това, ние трябва да следим различни новини и събития и статистически данни, като например данни на правителството на САЩ за заетостта, данните за БВП и друга информация за пазара и икономиката, които могат да ни помогнат да определим какво се случва с икономиката и да преценим дали тя се стабилизира или отслабва.

В добавка трябва да определим общия сентимент по отношение на това какво мислят играчите на пазара. Много често сентиментът движи пазара вместо фундаментите на предлагането и търсенето.

Тъй като търговията зависи от способността на трейдъра да поема риск и да го управлява, трейдърите обикновено усвояват някаква комбинация от трите метода по-горе, за да вземат решенията си по отношение на това дали да купуват или да продават.

Пример

Икономическите условия по време на рецесията, която започна през 2007 г., принуди правителството на САЩ да се намеси по безпрецедентен начин в икономиката. Тъй като икономическият растеж намаляваше в резултат на процеса на деливъридж, правителството на САЩ трябваше да се намеси като увеличи държавните разходи, за да подкрепи икономиката. Целта на тези разходи е да се създадат работни места, така че потребителите да изкарват пари и да увеличат потреблението.

Правителството на САЩ зае тази позиция за сметка на нарастващ дефицит и държавен дълг. Правителството финансира растежа с печатането на нови пари и с продажбата на държавни ценни книжа на чужди правителства и инвеститори, което доведе до увеличение на предлагането на долари. Вследствие на това, доларът се обезцени. Друго притеснение за страните, които емитират държавен дълг с бързи темпове е, че лихвената тежест ще нарасне и повече долари ще бъдат отделяни само за покриване на лихвените проценти.

Основната идея

Може да е от полза за един трейдър да следи графиката на Доларовия индекс, за да се ориентира как доларът се справя спрямо останалите валути в индекса. Следейки моделите в графиката и сентимента на пазара, както и основните фундаментални фактори, които влияят на предлагането и търсенето, един трейдър може да добие цялостна представа притока на долари и по този начин да развие способност да избира печелившите позиции в бъдещи сделки.