След силното повишение на родните индекси, което бе рязко и бързо, и изключителната динамика от изминалата седмица, все повече инвеститори започват да се питат „А сега накъде?"

И тъй като пазарите се отличават с цикличност, до голяма степен предопределяща се от лутането на инвеститорите от една към друга крайност (алчност и страх), то от това какво си мислят инвеститорите, можем да предугадим накъде ще върви пазарът.

Типичното поведение на инвеститорите се нарича от психолозите „психологически инвестиционен цикъл" и можете да го видите в схемата по-долу:

Да видим дефиниция на всички етапи:

Презрение: Според цикъла, бичият пазар обикновено започва, когато пазарът е надолу и инвеститорите започнат да мразят акциите.

Предвид тоталната апатия към фондовата борса през почти цялата изминалата година, включително и от страна на професионални инвеститори, определено можем да смятаме, че този етап, от който стартира новия бичи цикъл е бил в сила.

Съмнения и подозрения: След силното и рязко поскъпване на пазара, което пък е друг симптом за промяна на инвеститорския сентимент и намиране на дъно, инвеститорите започват да се съмняват дали това е истина, или мираж.

Разбира се, последните не могат да бъдат винени предвид дългото безразличие и липсата на пазарна корелация между родния и световните пазари.

Последните отбелязаха изключително добро представяне през изминалата година, докато родният SOFIX загуби около 15% от стойността си, нареждайки се сред най-зле представящите се индекси в света.

Доказателство, че сме в тази фаза от инвеститорския цикъл, са изказванията от страна на специалисти, че ще видим корекция на бързото повишение.

Интересно е, че за корекция се говори едва на 20-на процента от дъното на пазара, където според съвети от световната практика би следвало да се правят покупки, като се приема, че дъното вече е стигнато и ще остане в историята, (поне в средносрочен план).

За такава корекция се говори и на фона на достигането на индекса на сините чипове но нов годишен максимум.

Това, което е интересно да видим, е какво предстои, ако в действителност сме във фазата на съмненията.

Следващата фаза е предпазливост: Тази фаза може да бъде определено още като консолидация. Тя ще се отличава най-вероятно с плавно повишение на индекса, при трайни признаци за възстановяване и евентуално след като инвеститорите се уверят, че дъното вече е формирано и индекса се задържи дълго време над него.

Всякакви опити за по-силно понижение през този етап най-вероятно ще бъдат парирани от инвеститори, които желаят да се включат и да не „изпуснат ръста".

Когато предпазливостта се задържи достатъчно дълго време на пазара постепенно ще започна да се формира увереност. С покачването на цените на акциите, чувствата на инвеститорите се сменят от мнителност към увереност и най-накрая - ентусиазъм. Повечето започват да купуват на тази фаза.

Ентусиазъм: Този цикъл отдавна не сме го виждали, като предвид на това къде се намираме в момента можем и да не го видим през тази година. Обикновено той е свързан с изключително силно повишение на индексите и е предвестник на последния възходящ цикъл, алчността и безразличието, които както видяхме не приключват добре.

Следват отхвърляне, отричане и страх, паника и омраза, до които обаче, сме по-скоро по-близо в момента, отколкото до следващата им поява.

* Материалът е с аналитичен характер и не е съвет за покупка, или продажба на активи.