Някои специалисти са на мнение, че трябва да кандидатствате за обявена свободна позиция, въпреки че не отговаряте на изискванията. Защо подобна практика има много плюсове?

1. Коригирайте работното си резюме.
Разполагате с удачно време да съставите така автобиографията си, че да кореспондира с изискванията на работодателя. Използвайте ключови думи от интернет-страницата на фирмата, в която искате да кандидатствате. Коригирайте, като използвате системата – работа-резултати-показатели.

2. Подгответе се за интервюто.
Разгледайте добре всички отговорности и необходими умения, които работната позиция изисква. Съставете пример, който демонстрира, че отговаряте на изискванията. Запишете размислите си, така че да можете да ги използвате и по време на други интервюта. Целта е да натрупате няколко истории, които да използвате отново и отново.

Освен това е препоръчително да формулирате няколко въпроса преди интервюто. Задайте ги. Те трябва да са свързани с начина на управление на фирмата, средата на работа и евентуалните ви колеги. Все пак и вие правите проучване, не само работодателят, нали?

Вижте още: Никога не казвайте това на интервю за работа

3. Изиграйте интервю.
Задайте си сами важни въпроси като:
- защо позицията е свободна?
- какъв проблем искат да разрешат, като ви наемат?
- кои са показателите, които ги карат да наемат човек за позицията?

Всеки отговор трябва да бъде история. Започнете с „Нека да ви разкажа за това как...”. Уверете се, че сте си задали всички въпроси, които ще определят дали сте подходящ кандидат за позицията.

4. След интервюто
След като интервюто свърши, изведете няколко бележки наум. Какво мислите за позицията и кандидатурата си? Ставате ли? Знаеше ли интервюиращият какво прави? Харесвате ли офиса – можете ли да работите тук и би ли ви харесало?

След интервюто разгледайте отново въпроси като:
- Разгледаха ли резюмето ви заедно с вас?
- Коментираха ли вашето резюме?

- Отговорихте ли успешно на критичните въпроси? Ако да, кои бяха те? Запишете си ги, за да ви бъдат от полза при евентуално следващо кандидатстване.
- Успяхте ли да отговорите на всеки въпрос с история? Ако не, съставете нови истории, базирани на въпросите, които са ви били зададени.
- Бяхте ли подходящи за позицията?

- Ако не, защо не бяхте подходящи?
- Имаше ли нещо общо между вас и компанията?

Ако успеете да си съставите навик – т.е. да изпълнявате горните стъпки, ще можете винаги да бъдете напълно наясно дали сте подходяща кандидатура или не. Всяко интервю за работа, дори да не отговаряте на изискванията на работодателя, е отлична възможност да придобиете опит.