Роджър Стаубах е първият спортист, който си спомням като инвеститор, пише Уил Ънсуърт от Investorplace.

Стаубах е член на залата на славата и игра като куотърбек за Далас Каубойс, но след края на кариерата си започна свой собствен бизнес.

Дори и във времето, в което играеше за Далас, той продаваше застраховки живот по време на паузите между двата сезона. След 11 г. в тима, той реши да се откаже и продължи със застраховки, но този път на пълен работен ден.

След още шест години той продаде бизнеса си на Jones Lang LaSalle за 663 млн. долара през 2008 г. Не е толкова лошо за доскорашен спортист, нали?

Спортистите могат да са много по-добри инвеститори, отколкото повечето хора смятат. Дългата им професионална кариера е изисквала от тях доста работа, постоянство, умение за разрешаване на проблеми и др. качества, които са нужни и на един добър инвеститор.

Затова днес ще ви представим няколко спортисти, част от тях настоящи, други – бивши, които се справят доста добре с парите и още по-важно - с тяхното умножаване.

Коби Брайънт

След 20 г. в НБА, Брайънт се отказа от баскетболната си кариера и се насочи към света на инвестициите. Първоначално той инвестира със своя партньор Джеф Щайбел. Само за 3 г. двамата инвестираха в общо 15 бизнеса и основаха Bryant Stibel, която днес управлява активи за над 100 млн. долара.

Отделно от това, наскоро стана ясно, че неговата инвестиция от 2014 г. за 6 млн. долара в Body Armor вече се оценява на 200 млн. долара, след като Coca Cola придоби дял в компанията за спортни напитки. Това представлява доходност от 3200%!

Без съмнение, с много работа, постоянство и може би малко късмет, скоро ще видим името на Брайънт в класацията на милиардерите.

Леброн Джеймс

През 2012 г. Леброн Джеймс отказа да преподпише договора си за реклама с McDonald's, като вместо това се насочи към веригата пицарии Blaze Pizza. Баскетболистът, неговият бизнес партньор Маверик Картър и финансовия им консултант Пол Уочър инвестират 1 млн. долара в малко познатата по онова време компания.

През изминалата година стана ясно, че компанията е продала дял на Brentwood Associates при оценка от 250 млн. долара, което означава, че делът на Джеймс вече се равнява на 35 млн. долара.

Как Леброн Джеймс печели милионите сиСъстоянието му се оценява на 500 млн. долара

В началото на 2018 г. пък друга от инвестициите на Леброн Джеймс – тази по покупката на 2% от капитала на Ливърпул, също му носи добра доходност. Днес вложените 6.5 млн. долара вече се равняват на 32 млн. долара, информира преди време ESPN.

Меджик Джонсън

Трудно е да повярваме, че Меджик Джонсън се оттегли преди повече от 25 г. Разбира се, за това време той не си остана вкъщи пред телевизора, нито пък се отдаде на голф.

Magic Johnson Enterprises стартира своята дейност през 1981 г., като тогава той инвестира в две радиостанции и откри магазина Magic 32 за продажба на спортни стоки, който обаче приключи дейност след около година.

Оттогава до днес той откри общо 125 кафета на Starbucks, които впоследствие продаде на компанията. През 2012 г. Джонсън бе част от сделката по смяната на собствеността на друг тим от Ел Ей - Los Angeles Dodgers.

Той инвестира 50 млн. долара срещу 2.3% от капитала, но днес оценката е многократно по-висока и се очаква той да извлече добра печалба.

Той има 500 млн. долара, но все още съжалява за тази грешкаМеджик Джонсън наскоро призна за свой голям финансов пропуск от преди близо 40 г.

Най-важният урок, който Меджик научава, е, че успехът в бизнеса са добрите служители. „Трябва да слушам какво имат да ми кажат младите хора, работещи за мен. Винаги назначвавам по-умни хора от мен. Урокът, който научих, е, че трябва да се инвестира в бизнес, който се грижи добре за служителите си."

Майкъл Джордън

По последни данни, легендата на Чикаго Булс Джордън притежава 1.7 млрд. долара. Голяма част от състоянието си той генерира от покупката през 2006 г. на друг тим от НБА – Шарлот.

Инвестицията му през 2010 г., когато придобива контролен дял, е от 175 млн. долара. Днес тимът е оценен на 1.05 млрд. долара.

Това са десетимата най-богати тъмнокожи хора в светаТрима от тях са жени

Въпреки че отдавна е извън игрището, Джордан и неговата марка Air Jordan, която е собственост на Nike, му генерират по над 100 млн. долара на година.

Шакил О'Нийл

Когато си помислите за велики инвеститори, едва ли ще се сетите за Шакил. Той започва с инвестиции в големите технологични компании, като Apple и Alphabet, които го правят много богат.

Високият 216 см бивш баскетболист на Лос Анджелис Лейкърс, Орландо, Бостън и Финикс споделя, че се стреми да спестява 75% от доходите си, като парите използва за инвестиции в частни или публични копании.

Шакил О‘Нийл показа как милиардерите управляват парите сиЧленът на баскетболната Зала на славата сам си признава, че когато става въпрос за управление на пари,

„Планирам да инвестирам в неща, които ще променят живота на хората,“ каза той през май пред CNBC.

Днес той има собствена модна линия, продава кецове в WalMart, консултира стартъп компании и инвестира в компании, на които помага, като ги рекламира. Вместо пари, той получава дял от компанията, както това се случи наскоро с производителя на звънци и камери от ново поколение Ring.

Йон Циряк

Ако не сте фен на тениса, едва ли сте чували неговото име. Бившата тенис легенда, треньор и мениджър решава преди време да обърне по-сериозно внимание на бизнеса. Така още през 2007 г. той попада в списъка на милиардерите на Forbes, като първия милиардер от Румъния. По онова време състоянието му се оценява на 1.1 млрд. долара.

Днес той разполага с 1.3 млрд. долара, като парите са инвестирани в имоти, лизингови компании, застрахователни дружества, възобновяеми енергийни източници и др.

Стив Йънг

Йънг е един от основателите на инвестиционната компания HGGC през 2000 г., като това се случва само година, след като прекратява спортната си дейност като куотърбек на Сан Франциско.

Днес компанията управлява 4.3 млрд. долара, а самият Йънг се занимава с пет от инвестициите на HGGC.

Кевин Дюрант бележи и извън баскетболното игрищеЗвездата на Голдън Стейт Уориърс говори за детството си, за най-доброто финансово решение, което е вземал и за това защо няма такова нещо като сигурна инвестиция