Всеки има нещо в живота си, което иска да промени, независимо дали това е да пести повече време, да се храни по-здравословно или да се махне от социалните медии.

Има множество книги, видеа и подкасти, които обещават да ви помогнат в постигането на вашите цели, но много хора все още изпитват затруднения в отчитането на реална промяна. Кейти Милкман, преподавател в Уортън и автор на книгата “Как да се променим,” казва, че хората пропускат един ключов аспект в преследването на промяната - науката.

“Има толкова много инструменти и тази индустрия на самоусъвършенстването е толкова огромна, но по-голяма част от нея не е басирана на науката,” казва Милкман пред CNBC.

Милкман посвещава голяма част от кариерата си в проучването на това как хората могат да вземат по-добри решения. Една от най-големите грешки, които хората допускат, когато се опитват да променят живота си, е да търсят “магическо” решение.

Вместо това хората би трябва да подхождат по стратегически възоснова на препятствията, пред които са изправени. “Постигането на промяна наистина зависи от това какво стои на пътя ви,” казва тя.

Ето три подкрепени от науката начина за постигането на истинска промяна в живота ви:

1. Възползвайте се от „ефекта на новото начало“

Преди няколко години Милкман изнасяла реч пред служители на Google относно проучванията ѝ за това какво би могло да подтикне поведенчески промени, когато ѝ задават въпрос, който променя нейната кариера: “Има ли идеално време, в което да насърчим промяната?”

Това вдъхновява Милкман и нейните колеги да проучват това, което сега наричат “ефекта на новото начало” — идеята, че има конкревтни моменти в живота, когато хората се захващат с нещо ново и са по-мотивирани да се променят.

“Има моменти, когато чувстваме, че сме пред нова глава или ново начало в живота си,” казва Милкман. Това може да е вследствие на някакво важно събитие, като нова работа или преместването в нов дом. Или пък може да е нещо малко като началото на нова седмица. Това ново начало ви дава почивка от “старата” ви версия.

“Новото началото е силен мотиватор и може да бъде наистина ефективно, ако ги използваме като трамплин към промяната,” казва Милкман.

В момента, когато светът започва да излиза от пандемията, тя смята, че има възможности за едно колективно ново начало. “Надявам се, че няма да пропуснем този момент и че хората ще действат целенасочено,” казва тя.

Когато говорим за пари, има седем типа хора. От кой тип сте вие?Определянето към кой тип спадате вие и осъзнаването на капаните на всеки от тях може да подобри значително отношенията ви с парите

2. Установете кои са пречките, които стоят на пътя ви

Милкан не съветва просто да се хвърляме в опити за промяна. Първо анализирайте ситуацията и помислете стратегически за това кои пречки трябва да промените.

“Важно е да не прескачаме тази диагностична фраза, а не просто да вземем директно решение, опйтвайки се да разберем какво ни пречи да постигаме целите си,” казва тя.

Милкман е установила няколко често срещани пречки, които могат да възпират хората да постигнат промяна, от започването през забравянето до изкушенията. Искате да започнете да спортувате, но мразите да тренирате? Искате да се махнете от социалните медии, но намирате за по-забавно да сте част от тях? Това са примери за това как изкушенията работят срещу вас.

След като сте установили пречките, трябва да имате набор от решения. Ако изкушенията ви възпират, направете така, че промяната да е забавна. Милкман предлага да намерите начин да общувате активно, докато постигате целта си.

Групирането на изкушения може също да ви помогне. Например, ако изпитвате затруднения да стигнете до фитнеса, насрочете посещението си като във време, в което гледате любимото си предаване и може би дори ще започнете с нетърпение да чакате времето за спорт.

“Ако преследвате целите си по начин, който ви носи удоволствие, е по-вероятно да не се откажете,” казва Милкман.

3. Давайте съвети

Проучвания показват, че даването на съвет и влизането в ролята на ментор на други хора всъщност може да ви помогне да постигнете собствените си цели.

“Когато поставяте хората в ролята на ментори и ги молите да дават съвети на други хора, това повишава тяхната увереност, кара ги да анализират какво би могло да бъде полезно за самите тях и да се чувстват лицемери, ако не го свършат,” според Милкман.

Тя споделя пример с проучване сред гимназисти, които дават съвети. Когато студентите влезли в роля, в която “съветват” по-млади ученици, техните собствени оценки всъщност се повишили.

Как можете да приложите това в преследването на собствените ви цели? Милкман предлага да сформирате клуб за съвети с други хора, които се опитват да постигнат сходни цели.

“Можете да помогнете на други хора, да се поучите от техните прозрения и да извлечете ползи от коучинга,” казва тя.