Близо половината от 200-милионното младо арабско население, обитаващо страните от MENA (Близкия изток и Северна Африка), планира да напусне собствената си страна, тъй като пандемията от COVID-19 се отрази негативно на икономиките им, пише CNBC.

Разочаровани от икономическото развитие на своята държава, както и от корупцията на правителствено ниво, 42% от младите араби казват, че планират да емигрират в друга държава.

Това е доста притеснителен факт за тези страни, тъй като 60% от тяхното население в момента е на възраст от под 30 години.

Годишното проучване, проведено от компанията за връзки с обществеността ASDA’A BCW, установи, че желанието за емиграция е доста силно в държави, като Ливан, където всеки шести гражданин е на възраст между 15 и 24 г.

Смята се, че смъртоносният взрив в столицата Бейрут допълнително е влошил политическата, здравната и социално-икономическа криза в Ливан.

Сред останалите държави с висок процент на желание за емиграция са Ирак, Йордания, Сирия, Йемен и Палестина.

Проучването също така установи, че борбата срещу корупцията и създаването на работни места са основните причини, които потенциалните напускащи хора посочват като важни за спиране на емиграцията.

Те също така казват, че това би има дало сигурност, както и нови възможности за образование и опит.

20% от участниците в проучването посочват, че пандемията от COVID-19 е причина за загубата на работа на член от семейството им, 30 на сто посочват, че емидемията е увеличила дълга им, а 72 на сто са на мнение, че настоящата криза е намалила шансовете им за намирането на работа.

Най-желаните държави, в които хората от Арабския свят желаят да емигрират, са Обединените Арабски Емирства, САЩ, Канада, Великобритания и Германия.

Проучването е проведено сред 4000 млади хора на възраст между 18 и 24 години от 17 арабски държави.