5 уникални места в България, за които не сте чували
Страната ни е толкова богата на природни и исторически забележителности, че не е възможно да знаем всички.
След като взехме за пример максимата „Опознай родината, за да я обикнеш“, събрахме пет уникални места у нас, които малко хора са посетили.
Разбоишки манастир "Въведение Богородично"
Намира се в дефилето на река Нишава, близо до село Разбоище и на 11 км от град Годеч. Той е скален манастир, чиято църква е вградена високо в скалите, а останалите сгради се намират в равнината.
Още от Средновековието пещерите около днешния манастир са обитавани от монаси. По-късно в него е отсядал и Васил Левски. Манастирът е разрушаван три пъти, като едва в средата на 20 в. три монахини се заемат да го възстановят.
Днес той е действащ и са запазени част от стенописите му. В него се съхранява старопечатен български миней от 1869 г.
Божи мост (Жабокрек)
Божият мост, известен и като Жабокрек, е естествен скален мост, който се намира на около 15 км от Враца. Той е висок 20 м и широк около 25 м. Тунелът, който се е образувал от малка рекичка, течаща под моста, е дълъг 100 м.
През лятото реката пресъхва и остават малки езерца с жаби, от където идва и името Жабокрек. Скалният феномен е обявен за природна забележителност през 1964 г.
Заслон Орлово гнездо
Малката къщичка се намира на скалите на 300 м над река Искър, в близост до Лакатник. Представлява заслон за алпинистите.
Закрепена е за скалата с метални пръти и до нея може да се стигне единствено с алпинистка екипировка. Създаден е от четирима катерачи през 1938 г. Днес е част от природен парк “Врачански Балкан” и покрай него минава екопътека.
Храм кладенец Пусто Гърло
Открит е при разкопки през 1972 г. в местността Пусто Гърло, в близост до село Гърло и Брезник. Смята се, че е изграден през ХІІ-Х в.пр.Хр. и е свързан с културата Нураги.
Представлява сложно съоръжение, изградено изцяло под земята. По стъпала се стига до кръгла зала. На пода й има изкопан кладенец, който днес е затрупан. Този тип паметници, наречени нураг, се срещат основно в Сардиния и в много малко други части от света.
Над храма е имало светилище, като днес около мястото е обрасла гора. Въпреки това културното съоръжение е изцяло запазено, което го превръща в уникален археологически обект.
Ковачевско кале
Това е късноримска крепост, която се намира близо до град Попово. В миналото районът е бил на дъното на море, за което свидетелстват намерените останки на мекотели.
Смята се, че Ковачевското кале е построено през IV век. Крепостната стена е имала 17 кули и две порти. Разполагала е и с водопровод.
И един бонус:
Потопената църква на язовир Жребчево