10 непознати планински маршрута
В сезона на отпуските хиляди българи все още се чудят къде да почиват. Повечето избират между родните бетонни комплекси по морето и гръцките плажове, а забравят за планините ни.
Въпреки че в последните години държавата и хората направиха много, за да опустошат малкото останала природа, все още има места, където човек може да избяга от тълпите, политиците и нервите на големия град. Кореспондентите на вестник “Труд” събраха 10 малко познати планински маршрута, подходящи за активен релакс.
1. Поглед от Странджа към Истанбул
Екопътеката от Малко Търново до параклиса “Света Марина” минава през сърцето на Странджа планина и стига до извора на река. Водата се появява от скала и гледката е удивително красива. Течността се счита за лековита, особено от бездетни семейства.
Друга пътека води до живописното село Бръшлян - паметник на културата. По-подготвените туристи могат да продължат до най-високия връх в Странджа планина - Голямата Папия, за който местните хора разказват, че оттам нощно време се виждат светлините на Истанбул.
2. Гърбава чешма край Антоново
Неведнъж сте минавали край Антоново по пътя от Варна за София. Нищо не ви привлича да кривнете от главния път. До близкото село Ставрек обаче може да видите запазен римски мост. Оттам пътека води и до т.нар. гърбава чешма с водопад. В Антоновско се крие и пълноводната Стара река, известна само на малцина любители на рафтинга.
3. Манастири за алпинисти
Непристъпни скали пазят Големия Нисовски манастир “Св. Константин и Елена” край русенското село Нисово. Изсечените стъпала водят към някогашната света обител от ХI век, приютила църква и килии за монаси отшелници. Полуразрушената пътека е истинско предизвикателство за търсачи на силни усещания и може да се изкатери предимно от алпинисти.
Най-красивите български манастири
За останалите е монтирана дървена стълба само до площадката пред входа. На север по десния бряг на река Мали Лом се намира Малкият Нисовски манастир. Скалните му килии и стъпалата нагоре са разрушени. Който обича да остава сам срещу скалата, е намерил рая там.
4. От Тъжа до Бабското пръскало
Павелбанското село Тъжа е изходен пункт за няколко невероятно живописни маршрути из Централния Балкан. Тук могат да се видят множество падащи реки от стръмни скали, които образуват така наречените пръскала. Едно от най-красивите и най-малко познати е Бабското. До 54-метровия водопад води и едноименен екомаршрут.
5. На гости на Иван Рилски
Освен пещерата над Рилската обител и тази над родното му място Скрино, българският светец Иван Рилски е имал и друго покоище - пещерата над тотално обезлюденото и запустяло с. Гърбино в планината Риша над Земенския пролом. От Кюстендил се тръгва с кола през Копиловци - Шишковци - Раждавица - Гърбино. Нататък пеша по кози каменисти пътеки - до река Шегава-кота.
10 от най-красивите български пещери
Накрая се открива и пещерата. Тя представлява два улея в скалите, в които се влиза леко приведен. От тавана на пещерата, необяснимо откъде, извира вода и тя се смята за света и лековита и лекува “всички болести”. В с. Раждавица има приемна къща, където нощувката е само 10 лева. Както и евтина кръчма в ретростил.
6. Подковата и Окото ви чакат край Осмар
Само на 3 км от центъра на шуменското село Осмар е Костадиновият скален манастир. В подножието му от 2 години е поставена сигурна метална стълба с парапет, която се изкачва с лекота. Превземеш ли я, пред погледа се разкрива истински храм с три отделения.
По екопътека може да се стигне и до скалното образувание Подковата. Над обителта е скалният феномен Окото. Осмар е считан за четвърто място по енергийно излъчване след Рупите, Царичина и Мадара.
7. Водопадът със зелената вода
Сливодолското падало е един от най-високите водопади в Родопите, останал недокоснат от цивилизацията. Намира се в резервата “Червената стена” в планината над село Бачково. На определени места водата е зеленикава, защото пада по отвесни мъхести скали.
10 от най-красивите водопади в България
8. Японци откриха Ланджин скок
Прекрасно и тихо място за отдих и общуване с природата е Балканът край монтанското село Копиловци. На 35 км от областния град и 6 км над селото се намира хижа “Копрен” и профилакториум, край които се простират тучни стръмни поляни. Едната от пътеките минава край водопада Дуршин скок, стига до Големия водопад и се връща край профилакториума.
А другата поема от хижата, стига до водопада Ланджин скок и се връща обратно. В края на миналия век японци са изградили и маркирали маршрутите, но днес доста от стълбите и мостовете са изгнили и полуразрушени. Затова трябва да се внимава и да се върви само по обезопасените участъци.
10. Щрауси пърхат край Пчелин
Само 80 км от София, на хвърлей от Костенец, в Средна гора са се сгушили Пчелинските бани. Който е отишъл веднъж, винаги се е връщал. Водата извира гореща - 73 градуса.
След като се накиснете в басейна, където тя изстива поне три дни, може да се разходите до Костенския водопад или до близката ферма за щрауси. Гледката към Рила е неописуема. Маркирани пътеки водят до Момин проход, до няколко малки манастира или до Голашката пещера. Близо е и Костенският водопад.