През XIV век размерът на обувките се определял с помощта на ечемичено зърно.

Днес е много по-лесно да направите това, но откриването на точния чифт обувки все още е предизвикателство.

Има много подробности, които пренебрегваме, когато сме тръгнали на лов за поредния чифт, и в крайна сметка - правим лош избор.

Bright Side представя списък с популярни грешки, които допускаме в магазина обувки, както и съвети как да ги избегнем.

Пренебрегваме петата

Петата е на крака ни не само за естетика - тя трябва да поддържа стойката ни. Обувките трябва да й осигуряват подкрепа, а ако не са точните, теглото ще бъде разпределено грешно, което ще доведе до по-бърза умора.

Купувате обувки с високи токчета и заострени върхове

Прекалено високите токчета или твърде заострените върхове на обувките могат да наранят краката ви. А ако ги комбинирате, това води до огромен натиск върху стъпалото. Ето защо е по-добре да изберете едното или другото. Ако искате висок ток, тогава нека върховете на обувките не са заострени.

Ако харесвате заострените обувки, те не трябва да са прекалено тесни и да осигуряват достатъчно място за пръстите на краката ви. Освен това е хубаво да ги носите само при специални поводи.

Трябва да знаете защо купувате тези конкретни обувки

Не всички маратонки са създадени за спорт. Освен това различните видове спортове изискват различни видове обувки. Така че първо решете за какво ви трябват обувки и едва тогава ги избирайте.

Обръщаме внимание само на размера

Очевидно размерът е едно от най-важните неща, които трябва да се вземат предвид при купуването на нови обувки. Но има и други фактори, които да вземете предвид, като добра изработка, качествени материали, регулируеми елементи и други.

Как магазин за обувки продаде чифт вместо за 20 за 640 долара?Компанията-производител на обувки Payless, която се ориентира към бюджетни предложения, изигра сериозна шега на модните инфлуенсъри в Калифорния

Пробваме обувки само на настилката в магазина

В много магазини за обувки в близост до огледалото има постелки. Много често ние дори не стъпваме встрани от тях. Но тези постелки, всъщност, могат да ни накарат да си купим грешен чифт обувки. Те карат подметките да изглеждат по-меки, отколкото са, така че се разходете из магазина, преди да направите покупката.

Когато пробваме обувки, не оставаме достатъчно дълго с тях

Пет стъпки не са достатъчни, за да разберете колко удобни са обувките на краката ви. Препоръчително е да ги носите поне 15 минути. Това означава, че ще трябва да се разхождате из магазина много по-дълго от обикновено.

Купуваме твърде отворени обувки

Не става въпрос за стил. Горната част на някои сандали разполага само с няколко каишки, които наистина не могат да поддържат стъпалото стабилно. Ето защо краката ви ще се уморяват по-бързо.

Не вземаме под внимание формата на стъпалото

Не всички хора са запознати с формата на краката си, нито я вземат предвид, когато купуват нови обувки. Но анатомията може да окаже голямо влияние върху това колко удобен е даден чифт. Основният фактор е дължината на пръстите на краката, като спрямо него те се делят на 3 вида.

При египетския тип най-дългият пръст е големият, а дължината на всеки следващ е по-малка от тази на предишния. С такива крака можете да носите обувки с удължени или кръгли предни части. Трябва да избягвате заострените модели.

При римския тип първият, вторият и третият пръст са с еднаква дължина. Хората с такива крака трябва да носят обувки с квадратни и кръгли предни части. При гръцкия тип крака най-дългият пръст е средният. Острите върхове са най-добрият избор в този случай.

Използваме грешни чорапи, за да изпробваме обувки

За да намалите шансовете за купуване на неудобни обувки, трябва да ги изпробвате с чорапите, с които смятате да ги носите. Например, ако купувате зимни ботуши, няма смисъл да ги пробвате с тънки летни чорапи. През зимата ще носите по-дебели чорапи, така че вземете чифт такива с вас в магазина.