Веднъж попитали американския писател Франсис Скот Фицджералд дали богатите хора се различават от всички нас. "Да", отговорил той. „Те имат повече пари“.

Състоянието на най-богатите хора в света, като Бил Гейтс, Джеф Безос, Джак Ма, Марк Закърбърг и др., може да се увеличи или намалее с милиони, или дори милиарди долари, само в разстояние на няколко часа, пише Intheblack.

Данни на Bloomberg сочат, че към днешна дата съоснователят на Microsoft Бил Гейтс е най-богатият човек в света с 86.1 млрд. долара, изпреварвайки основателя на Amazon Джеф Безос и най-богатия европеец Амансио Ортега, които са с респективно 84.2 и 82.6 млрд. долара.

Как се губят 1 или повече милиарда за ден

Само в рамките на 24 часа през май 2017 г. състоянието на Бил Гейтс се понижи с 1 млрд. долара, след като книжата на Microsoft губят 2.8% за една търговска сесия. Безос губи дори повече – 3.7 млрд. долара, което временно го изпрати на третото място в подреждането.

Той бе изместен в този ден от Амансио Ортега, загубил „само“ 355 млн. долара същия този ден. Съоснователят на Facebook Марк Закърбърг също бе в отбора на губещите, след като акциите на компанията му поевтиняха с 3.3 на сто, а той отчете спад на богатството си от 2 млрд. долара.

Същият този ден най-богатите хора в света загубиха 35 млрд. долара, след като стана ясно, че американският президент Доналд Тръмп вероятно се е опитал да влияе на федерално разследване и паралелно с това е уволнил директорът на ФБР Джеймс Коми, който водеше разследване за евентуални връзки между предизборния екип на Тръмп и Русия.

Справка показва, че днес богатството на Бил Гейтс е намаляло с 4.7 млрд. долара, но това се дължи на факта, че той направи най-голямото си дарение от 2000 г. насам.

През юли обаче се отчита и обратна тенденция. Състоянието на Джак Ма, основател на китайския онлайн гигант Alibaba, се повиши с 2.8 млрд. долара, след като от компанията прогнозираха продажби, които са в горната граница на очакваните от анализаторите.

Книжата й тогава се повишиха с 13%, до рекордна стойност.

Ръководителят на Erskinomics Consulting Алекс Ерскин казва, че „когато имаш много пари, можеш да насочиш средствата си в различни области и по този начин да не се притесняваш за дневните движения на състоянието си, а да се концентрираш върху неговото увеличение“.

И може би е прав, тъй като Бил Гейтс е увеличил богатството си с 3.66 млрд. долара през 2017 г., Джеф Безос е добавил 18.9 млрд. долара, а Марк Закърбърг вече е по-богат с 22.7 млрд. долара от края на 2016 г.

Пенсионират ли се милиардерите?

Много от тях продължават да работят и след пенсионна възраст. Част от тях дори се трудят доста повече от 8 часа дневно, а задълженията им продължават да растат, въпреки че състоянието им позволява да прекарат остатъка от дните си на тропически остров, който дори могат да си позволят да купят.

„Те често виждат възможност да направят света едно по-добро място за живеене. Част от тях продължават да работят или заради личното си удовлетворение, или заради чувството си за дълг към обществото. Други насочват енергията си към благотворителни каузи. Вижте например Джордж Сорос или Бил Гейтс, те използват ресурсите и енергията си за по-големи социални цели", казва още Ерскин.

Милиардерите се подготвят за идването на следващото поколение

Наскоро доклад от UBS Group и PwC отбеляза, че ръстът на броят на милиардерите в САЩ и остаалите страни по света се забавя, единствено в Азия се отчита по-бърз скок в броя на топ богаташите. Лидер в това отношение е Китай, следвана от Индия.

Факт е обаче, че голяма част от богаташите, които сами са натрупали своето състояние, са на път да се оттеглят и да оставят наследниците им да поемат бизнеса. През следващите две десетилетия общо 460 милиардери ще предадат на следващото поколение общо 2.1 трилиона долара активи.