Настоящите спадове на капиталовите пазари в Китай нанесоха сериозен удар на супербогатите.

Броят на милиардерите в Китай, Тайван и Хинконг намаля със 161 души през последната година, сочи доклад на тема богатство, изготвен от компанията за проучвания Hurun Report, предава CNN.

Китайското лично богатство се стопи през миналата година след спад на капиталовите пазари с над 25%, както и благодарение на поевтиняване на националната валута – китайския юан.

Китайският финансов пазар пострада през 2018 г. поради страховете, породени от забавянето на икономиката на страната и търговските спорове със САЩ. Анализаторите очакват китайският икономически растеж да удари минимални стойности през тази година.

Броят на китайските милиардери намалява от 819 души до 658 души през 12-месечния период, свършващ на 31 януари тази година, сочат данните на Hurun.

Въпреки големия спад, страната продължава да е дом на повече милиардери спрямо САЩ, където има 584 супербогати хора. В САщ те са нараснали с 13 души за същия период, сочи докладът.

Сред най-големите губещи в Китай попада Ма Хуатенг, изпълнителен директор на гиганта Tencent, чието състояние се стопи с 19% през миналата година, до 38 млрд. долара. Акциите на Tencent бяха ударени силно от регулаторната забрана от страна на китайските власти на много от игрите на компанията, които оформят сериозен дял от приходите ѝ.

Уанг Джианлин, шеф на Dalian Wanda Group и някога най-богат човек в Китай, страда от спад в нетното състояние от цели 37%, до 17 млрд. долара.

Уанг, който някога разширяваше империята си чрез придобивки по целия свят, се съсредоточи през последните години в разпродаване на активите зад граница – от недвижими имоти до компании, развиващи дейност в развлекателната индустрия.

Как китайският Биг Брадър създаде най-малко четирима милиардериСистемата за наблюдение и социалният кредитен рейтинг в Китай повдигат множество въпроси

Не всички китайски милиардери обаче изпращат кошмарна 2018 г.

Джак Ма, основател на гиганта в онлайн търговията Alibaba, се радва на ръст в богатството от над 20%, до цели 39 млрд. долара, което го превръща в най-богатия човек в Китай. Голяма част от това повишение се дължи на резкия скок в стойността на дъщерното дружество на Alibaba за онлайн разплащания Ant Financial.

Ma все пак се намира на огромна дистанция от най-богатия човек в света - основателя на Amazon Джеф Безос и неговите 147 млрд. долара.

Серия от големи китайски IPO-та увеличи богатството на някои милиардери в Китай.

Жанг Йонг вече може да се похвали, че е най-богатият ресторантьор в света, след като неговата верига заведения Haidilao стана публична компания на борсата в Хонконг през миналата година. Жанг има състояние от 8.8 млрд. долара.

Друг милиардер с добра 2018 г. е Жанг Иминг, основател на интернет стартъпа ByteDance. Компанията, която стои зад популярното приложение в социалните мрежи TikTok, се оценява на цели 75 млрд. долара.

Индексът на Hurun измерва индивидуалноо богатство към 31 януари тази година. Поскъпването на акциите след тази дата не е включено в изследването.

Оптимизмът, който може да дойде в резултат на постигането на компромис между Китай и САЩ по отношение на митата за търговия, има потенциала да възстанови част от състоянието на някои от най-богатите хора в Китай.