Oфициалните екзекуции на хора са нараснали с близо 50% в световен мащаб през 2015 г., според базираната в Лондон организация за защита на човешките права Amnesty International, която се противопоставя твърдо на смърното наказание.

Официално най-малко 1 634 души са били усмъртени през миналата година, като само три държави са отговорни за близо 90% от тези екзекуции.

Само няколко държави обаче предоставят надеждни данни за своите екзкуции. В САЩ например съдебните протоколи и статистиката за екзкуциите са публично достъпни. Държави като Северна Корея, Русия и Китай обаче пазят ревниво тези данни.

Класацията по-долу представлява опит на Amnesty International да обяви държавните екзeкуции по света.

Ето и в кои държави се извършват най-много екзекуции през 2015 г.:

Чад: 10

В отговор на възхода на ислямистката организация Боко Харам властите в Чад са езкекутирали 10 нейни членове през миналата година.

9. Индонезия: 14

Индонезия е извършила 14 екзекуции, свързани с трафик на наркотици, които са първите под управлението на новия президент Джоко Уидодо.

Вижте още: Саудитска Арабия с рекорд за най-много екзекуции през 2015 г.

8. Египет: 22 (+)

В Египет най-малко 10 души са били екзекутирани, след като са били осъдени за убийство. Шестима други са екзекутирани зааради "терористична дейност."

7. Сомалия: 25

Сомалия е извършила 17 екзекуции, като останалите са извършени в неофициалните територии Сомалиленд и Джубаленд.

6. Ирак: 26 (+)

Ирак е осъдила 26 мъже на смърт през 2015 г. От тях 24 са екзекутирани съгласно антитерористичния закон в страната заради участието им в избиването на 1 700 кадети във военен лагер през 2014.

5. САЩ 28

САЩ е екзекутирала 28 души през 2015 г., като това е най-малкият брой от 1991 г насам. Всички тези екзекуции са извършени чрез смъртноносна инжекция.

4. Саудитска Арабия: 158

Саудитска Арабия е извършила 158 екзекуции през 2015 г., най-вече чрез обезглавяване. В този брой влизат четири жени и граждани на други държави.

Вижте още: 14 неща, за които в Иран се получава смъртна присъда

3. Пакистан: 326

Пакистан е екзекутирала рекордните 326 души през 2015 г. Според Amnesty International 305 са усмъртени заради убийство, а петима са били на възраст под 18 г.

Пакистан също така е екзекутирала множество затворници заради тероризъм, след като вдигна мораториума върху екзкуциите от 2014 г.

2. Иран: 977

Иран обяви публично 400 екзекуции чрез официални и полуофициални източници, но от Амнести Интернешънъл твърдят, че надеждни източници са добавили още 577 души към този брой.

Организацията твърди, че 16 жени и четирима непълнолетни са били екзекутирани. Най-малко 58 екзекуции са били извършени публично.

Благодарение на новите закони срещу наркотиците, много от тези затворници са били умъртвени заради престъпления, които не са свързани с насилие.

1. Китай: хиляди

Данните за екзекуциите в Китай са класифицирани, така че местните държавни медии нямат много възможности да разследват в тази сфера.

Това, което е известно, е, че Китай подтиска политическите и религиозните малцинства и има над 1.6 милиона осъдени затворници, както и 650 000 задържани, които чакат съд.

Дори и една консервативна оценка на държавните екзекуции, или на броя на хората, които работят до смърт в трудовите лагери в страната, поставя Китай твърдо на първото място в тази класация.

* Плюсът, отбелязан след броя на екзкуциите в някои страни, е знак, че от Amnesty International смятат, че броят на екзекуциите е бил по-голям, но не разполагат с доказателства, за да го докажат.