Повече от 1.3 милиона ученици прекъсват средното си образование всяка година в САЩ. Предвид факта, че това превръща всеки от тях в неподходящ за 90% от дейностите, с които иначе биха могли да се занимават, има ли някаква причина човек да си мисли, че те ще успеят?

Всъщност, има. Въпреки че не е препоръчително за никого да прекъсва образованието си, има надежда и за такива хора.

В 21-и век успели хора, като основателя на Tumblr Дейвид Карп, прекъсват средното си образование и навлизат в света на бизнеса, постигайки сериозни успехи. Да са просто милионери обаче не е достатъчно за тези девет милиардери, които дори не са завършили средното си образование. Ето ги и тях:

Джон Д. Рокфелер

Това може би е най-богатият американец на всички времена. Изчислено в днешни пари, състоянието на основателя на Standard Oil Company би възлизало на 340 млрд. долара!

Трудно е да се повярва, че Рокфелер е ходел на училище само в гимназията и за кратко е изучавал счетоводство, преди да потърси работа на 16-годишна възраст.

Хенри Форд

Хенри Форд напуска семейната ферма, когато е на 16 г., за да се премести в Детройт. Той започва работа в механична работилница, а впоследствие и като главен инженер в Edison Illuminating Company.

Форд създава първата си кола през 1896 г., а след това революционизира поточната линия. Нетното му състояние днес би било 199 млрд. долара! Никак не лошо постижение за някого, който няма официално образование.

Вижте още: 10 милиардери, за които никога не сте чували

Амансио Ортега

Когато е на 14-годишна възраст Амансио Ортега напуска училище и започва работа. През 1975 г. той основава Zara, която впоследствие се превръща в модна империя. Днес Ортега е най-богатият испанец с лично състояние оценявано на 74 млрд. долара.

Кърк Киркориян

Кърк Киркориян прекъсва образованието си в осми клас, за да стане впоследствие боксьор, пилот на изтребител във Втората световна война и куруртен магнат.

Всичко започва, когато Киркориян купува парцел земя в Лас Вегас през 1962 г. и отваря първото казино MGM Grand седем години по-късно. Той почина през 2015 г., а състоянието му тогава се оценяваше на 4 млрд. долара.

Франсоа Пино

Петият най-богат човек във Франция, който притежава марки като Gucci, Christie's, Samsonite и Puma, прекъсва образованието си в частно училище през 1947 г., защото съучениците се присмивали на бедния му произход.

Пино работел в дъскорезницата на баща си, а в момента състоянието му се оценява на 13 млрд. долара.

Дейвид Мърдок

Дейвид Мърдок напуска училище в девети клас и работи на бензиностанция до 1945 г., когато е взет в армията. След като се връща от Втората световна война, Мърдок купува първия си бизнес - закусвалня в Детройт. Той продава заведението няколко месеца по-късно с печалба от 700 долара.

През 1985 г. Мърдок придобива хавайската имотна компания Castle & Cooke, която пък притежава компанията за плодове Dole. Dole се превръща в най-големия производител на плодове и зеленчуци, а състоянието на Мърдок се оценява на 3 млрд. долара.

Ричард Брансън

Ричард Брансън е един от най-популярните милиардери в света, но като малък имал проблеми с дислексия и прекъсва образованието си, когато е на 16 г. Малко след това започва първия си бизнес – списание на име Student Magazine.

Това впоследствие се превръща във веригата музикални магазини и звукозаписната компания Virgin Records. През кариерата си Брансън е ръководил приблизително 500 компании, а състоянието му се оценява на около 5 млрд. долара.

Вижте още: 11 европейски милиардери без висше образование

Карл Линднър Младши

По време на Голямата депресия 14-годишният Карл Линднър Младши прекъсва средното си образование, за да разнася мляко в компанията на баща си. По-късно Линднър отваря магазин за сладолед заедно с двамата си братя, който впоследствие се превръща във веригата United Dairy Farmers, която има около 200 магазина.

През 1984 г. Линднър купува Chiquita Brands International. През 1999 г. той става акционер и главен изпълнителен директор на бейзболния отбор Синсинати Редс. При смъртта му през 2011 г. състоянието му се оценяваше на 1.7 млрд. долара. Състоянието на неговата фамилия в момента възлиза на 2.3 млрд. долара.

Джо Люис

Джо Люис, който е шестият най-богат човек във Великобритания, напуска училище на 15-годишна възраст, за да управлява кетъринг бизнеса на своя баща Tavistock Banqueting. Чрез Tavistock Group Люис има дялове в над 200 компании, сред които футболния отбор Тотнъм, най-големия оператор на заведения във Великобритания Mitchell's & Butlers plc, близо 135 ресторанта в САЩ и четири медицински центъра във Флорида.

Днес състоянието на Люис се оценява на 5.3 млрд. долара. Колекцията му от предмети на изкуството е оценена на над 1 млрд. долара.