Четири от десетте най-добри университета в света са британски, но Кембридж губи първото си място, изместен от Масачузетския технологичен институт (MIT), показва нова класация.

За първи път британски университети заемат четири от шестте челни места в класацията на QS.

Кембриджкият университет, който заемаше челната позиция през 2011 г., я отстъпва на базирания в Бостън Масачузетски технологичен институт (MIT) и през тази година заема второто място.

Останалите три университета, които попълват британската четворка, са Лондонски университетски колеж (4), Оскфордския университет (5) и Импириъл колидж – Лондон (6).

В класацията на QS университетите са подредени по репутация сред учените, репутация сред работодатели, цитати на факултет, съотношение на персонал към студенти и международна привлекателност.

Челната тройка в тазгодишната класация се попълва от Харвардския университет, който оглавяваше класирането в шест поредни години в периода 2004-2009 г. Той остава водещият университет по „репутация сред научната общност“.

След него тази година се нарежда гореспонатите английски висши учебни заведения, а седмото и осмото място са за Йейлския университет и Чикагския университет, респективно.

На девета позиция е Принстън, а челната десетка се оформя от Калифорнийския технологичен институт (Caltech).

Американските университети продължават да доминират в класацията, като според нея 130 от 700-те най-добри висши учебни заведения в света са в САЩ.

Като изключим Великобритания, новините за останалите университети в Европа не са особено добри. Франция може да се похвали само с два университета в първит 50, а Германия с нито един. Швейцария има два университет в първите 30 - Федералния технологичен институт – Цюрих (13) и Политехническия институт в Лозана (30).