Преди време разходите за иновации бяха задължителни за всяка компания. Днес те се превърнаха по-скоро в лукс, който компаниите вписаха в графите с яхтите и корпоративните самолети. В изследване на Boston Consulting Group, по-голямата част от фирмите са заявили, че тази година бюджетът им за иновации или няма да бъде увеличаван, или дори ще бъде съкратен, спрямо миналата година.

Тази година компаниите се борят по-скоро за оцеляване, отколкото за развитие на нови продукти, казват от сп. Businessweek, в коментар към тазгодишната класация на най-иновативни компании в света. IBМ, например, местят голяма част от производството в Индия и други държави, където е по-евтино. GM миналата година бяха на 18-място, а тази година изобщо не фигурират в класацията. Apple са на първо място, но пък отнасят критики, за това че по-голямата част от продуктите им са усъвършенстване на съществуващи технологии. „Apple са безупречни от техническа гледна точка, но това не е иновация," коментират експерти.

Ето как изглежда Топ 10:

1: APPLE

Компанията, ръководена от Стив Джобс през 2008 г. се отчете с представянето на онлайн iPhone App Store. Успехът на пазара на мобилни телефони е най-голямата гордост на компанията, коментират от списанието.

2: GOOGLE

През изтеклата година от компанията предложиха нови услуги като Google Voice.

3: TOYOTA MOTOR

Toyota гордо се нарича „най-зеленият" автомобилопроизводител. Тази пролет компанията представя новия си модел Prius. Той е по-мощен от предишния и има климатик, захранван със слънчева енергия, който охлажда колата, когато е паркирана на горещо място.

4: MICROSOFT

Въпреки, че планът за придобиване на Yahoo не успя, компанията успява да поддържа силни резултати и лидерска позиция в тези трудни времена.

5: NINTENDO

Компанията непрекъснато пуска нови игри, като се стреми те да са достъпни за хора от всички възрасти.

6: IBM

IBM се фокусира над сензори, програми за анализ на информация и мрежи и това как те могат да бъдат комбинирани, за да подобрят функционирането на всички технологии, които човечеството използва - от транспорт, до електроразпределение и др.

7: HEWLETT-PACKARD

Главният изпълнителен директор Марк Хърд е известен със съкращенията на разходите, които прави, но той държи на звеното за разработване на нови продукти. Голяма част от бюджета на това звеното отива за усъвършенстване на тачскрийн технологиите.

8: RESEARCH IN MOTION

RIM наскоро пуснаха собствен онлайн магазин за приложения, с което засилват конкуренцията с Apple.

9: NOKIA

След като iPhone обра голяма част от пазара, финландската компания отговори със серия тачскрийн продукти, които бяха много добре приети в Европа и Азия.

10: WAL-MART STORES

Компанията си има собствен ноу-хау, благодарения на която успява да държи разходите на минимално ниво. В момента въвеждат нови технологии и се опитват да бъдат повече енергийно ефективни.