Най-мръсният град сред големите световни индустриални центрове е Лудхиана в Индия, показва класация на сп. Economist. Азиатските градове като цяло доминират по замърсяване на въздуха в света.

За класацията списанието е използвало данните на Американската агенция за опазване на околната среда, според която индекс над 100 означава, че въздухът е замърсен с фини прахови частици, които представляват опасност за здравето на чувствителните хора, над 400 – за всички, а индекс над 500 показва пределното замърсяване. Агенцията измерва замърсяването с прахови частици под 10 микрона, които са особено опасни за здравето. Тяхната пределна норма не трябва да надвишава 250.

Индийският индустриален град, в който се произвеждат около 50% от велосипедите и 60% от тракторите в Индия, части за BMW и Mercedes, шевни машини и редица други стоки, има замърсяване с фини прахови частици под 10 микрона, надминаващо 160.

Ланчжоу в Китай зае второ място. От началото на века населението на града се увеличи двойно до 3 млн. души. В града е развита химическата, нефтена, циментова промишленост, има редица машиностроителни заводи. В резултат замърсяването му е около 150 само с най-фините прахови частици.

Със замърсяване от 110, Мехикали в Мексико е трети.

В челната петица са още Медан в Индонезия и Анан и Пусан в Южна Корея.

Най-мръсният град на Стария континент е Торино в Италия, със замърсяване с частици под 10 микрона около 47. В Германия най-мръсен е Дрезден, във Великобритания Лондон, във Франция-Париж.

Най-замърсеният град в САЩ е Бейкърсфилд.