Председателят на китайската банка ICBC Цзян Цзянцин е изкарал през 2008 г. само...234 700 долара, макар че управляваната от него кредитна институция е най-голямата в света. През миналата година неговата заплата е намалена с 10%, независимо от нарасналата с 36% печалба на банката до 16.23 млрд. долара.

Неговото заплащане е по-малко от 2% от това на изпълнителния директор на най-голямата по пазарна стойност американска банка JP Morgan Chase Джейми Даймон, който през миналата година е получил 19.6 млн. долара. С това той става и най-високоплатеният банкер в света. Това показва проучване на Reuters за заплатите и бонусите в 18-те най-големи банки в света по пазарна капитализация.

Четири от деветте най-големи банки са в САЩ- JPMorgan, Bank of America, Wells Fargo и Citigroup. В САЩ са и шестте най-високоплатени изпълнителни директори.

В Китай, в който са разположени централите на останалите три банки от челната деветка- ICBC, CCBC и Bank of China, средното заплащане на ръководителите е около 230 000 долара годишно.

Ниските заплати на китайските банкери се обясняват с това, че ръководството на банките се състои от бивши бюрократи, за които това е на практика поредното повишение в държавната йерархия. В западните страни мениджърите на същите постове получават не по-малко от 1 млн. долара.

Извън пределите на САЩ най-високо платеният изпълнителен директор е Алфредо Саенс от испанската Banco Santander, който през миналата година е получил за труда си 13.66 млн. долара. В глобалната класация той заема седмо място.

Твърде високото заплащане на банкерите се очаква да стане основна тема на започващата днес среща на Г20 в американския град Питсбърг. Банките по целия свят получиха солидна държавна подкрепа. В САЩ в рамките на програмата TARP за спасяване на финансовия сектор бяха отделени 700 млн. долара. Независимо от това финансовите институции продължиха да изплащат на топ мениджърите си огромни бонуси.

В момента Франция лобира за въвеждане на нови правила на цялата територия на страните от Г20. Париж вече въведе поста директор- разпоредител, който ще следи за заплащането в банките. Постът беше зает от Мишел Камдесю, който в широките среди си спечели прозвището „заплатният цар".