Софийската синагога - най-голямата на Балканите, заслужено заема място в класацията на 19-те най-красиви световни храма на сайта ArchitecturalDigest.

Вижте кои са останалите сгради, заели място в нея:

Църква Боргунд, Норвегия

Построена около 1180 г., църквата Боргунд е една от най-добре запазените традиционни дървени църкви в Норвегия.

Каменната основа е добавена в дизайна, за да се предотврати гниенето, което унищожило предишната църква в града, а сградата е подкрепена от 12 вертикални стълбове.

Вратите и части от покрива са украсени с дракони, за които се смята, че предпазват от зли духове. Храмът е използван като вдъхновение за постройки във филма на Disney Замръзналото кралство.

Параклис на Светия кръст, Седона, Аризона

През 1930 г. скулпторът Маргьорит Брауншвайг възнамерява да построи небостъргач-катедрала в Европа. Но когато избухва Втората световна война, проектът е отложен.

След войната тя ревизирана идеята си и избира място в близост до дома си в Седона, Аризона.

Католическата църква е завършена през 1956 г., със съдействието на архитектурната фирма Anshen & Allen, и се отличава с голям кръст, издигащ се от остри червени скали.

Златният храм, Амритсар, Индия

Златният храм, наричан също Шри Дарбар Сахиб, е най-святото място в религията на сикхите.

Намира се в северозападната част на Индия, в близост до границата с Пакистан. Мраморният храм е построен през 1601 г.

Великолепният му интериор е украсен с релефни златни повърхности и мрамор, инкрустиран с полускъпоценни камъни. Сградата няма външна позлата до 1830 г., когато се радва на няколко пищни подобрения.

Голямата джамия в Джене, Мали

Първоначално построена през 13 век и реконструирана през 1907 г., Голямата джамия на Джене е направена от кал, слама и дървени греди от палмови дървета.

Всяка година по време на фестивал, известен като Crepissage de la Grand Mosquée, зидари добавят нов слой към нея.

Сградата е в списъка на ЮНЕСКО за световно културно наследство като най-големия оцелял пример на африканската кална архитектура.

Вижте още: 23 от най-красивите свети места

Църквата Халгримск, Рейкявик, Исландия

Тази църква доминира хоризонта на Рейкявик със своите близо 250 метра височина.

Уникалният дизайн на лютеранската църква е вдъхновен от исландските базалтови лава потоци.

Завършена, сградата предлага отлична гледка към града, а също така разполага и с впечатляващ 25-тонен орган.

Юбилейна синагога, Прага, Чехия

Юбилейната синагога е построена през 1906 г. в чест на 50-годишнината от възкачването на австро-унгарския император Франц Йосиф на престола.

Тя заменя трите синагоги, които са съборени по време на изчистването на еврейското гето в края на 19 и началото на 20 век.

Структурата на сградата съчетава мавритански, византийски и арт ноуво стил.

Кижи Погост, остров Кижи, Русия

Разположена на остров Кижи в езерото Онега в Русия, тази църква от списъка на ЮНЕСКО за световно културно наследство се състои от корпус, или погост, съдържащ две църкви - една от 17 век и друга от 18 век, както и камбанария от 1862 г.

Параклисите са изградени изцяло от дърво, като единият се употребява през лятото, а другият през зимата, което е често срещана практика в Русия по това време.

Отопляемата през зимата структура - Църквата на застъпничеството, е построена през 1694 г. от бор и трепетлика и има девет куполи.

Църквата на преображението е построена от бор, смърч и трепетлика, завършена е през 1714 г. и има 22 купола.

Корейска презвитерианска църква, Оукланд, Ню Джърси

Структурата от 2011 г. включва параклис, има стъклен покрив и многофункционално пространство с баскетболно игрище и галерия.

Нотр Дам дю Хаут, Роншамп, Франция

Сградата е вдъхновена от локацията си – на хълм, с изглед към село Роншамп, и от форми от природата, като покривът наподобява черупка на рак.

Варосаният екстериор, поетичен в своята простота, е произволно белязан с прозорци и извити покривни нюанси.

Пура Таман Аюн, Бали, Индонезия

Построен през 1634 г., това е бивш кралски храм. Хинду комплексът, който е част от списъка на ЮНЕСКО за световно културно наследство, включва вътрешни и външни защитни ровове и дворове.

Сред забележителните структури са врата, което води до най-вътрешния двор, и две дузини пагоди като кули, направени, за да символизират околните планини.

Джамия Шакирин, Истанбул, Турция

Построена от турско семейство като знак на почит към родителите им, джамията е открита през 2009 г. и се смята, че е първата джамия в Турция, проектирана от жена - Зейнеп Фадъллъоглу.

Нейният дизайн, който включва голям полилей, наподобяващ дъждовни капки, светъл тюркоазен михраб и прозорци със сложни метални мотиви, възкресява традиционния ислямски дизайнq пречупен през съвременен обектив.

Джамия Санджаклар, Истанбул, Турция

Архитектите й избягват традиционно сложната украса на много джамии, за да се съсредоточат върху създаването на просто, но въздействащо място за молитва.

Джамията се намира в покрайнините на Истанбул и е построена от бетон и естествен камък. Комплексът включва също дворове, водни каскади надолу по склона и отразяващи басейни.

Вижте още: Църкви и манастири, в които се сбъдват желания

Небесният храм, Пекин

Известен и като Tiantan Park, Небесният храм се намира на юг от Забранения град в Пекин. Оригиналният олтар на това място е част от списъка на ЮНЕСКО за световно наследство.

Той е завършен през 1420 г. по време на династията Минг и е място за жертвоприношения, за да се насърчи успешното прибиране на реколтата.

Днес това е парк с няколко архитектурни забележителности.

Белият храм, Тайланд

Wat Rong Khun, или Белият храм, е построен през 1997 г. Чисто белият екстериор е подсилен с огледални плочки и изобразява слонове, змии и дракони на фона на пламъци.

Изграждането на будисткия храм продължава заедно с ремонта на съществуващата структура, която е пострадала при земетресение в региона.

Шри ранганата суаму, Темил Наду, Индия

Най-големият храмов комплекс в Индия е посветен на Ранганата - форма на индуското божество Вишну.

Датата на произход на храма е неизвестна, като археологическите надписи в него датират от 10 век.

Софийска синагога, София, България

Австро-унгарският архитект Фридрих Грюнангер комбинира мавритански, сецесионистки и венециански елементи в дизайна на Софийската синагога - най-голямата на Балканите.

Построена през 1909 г., куполната сграда граничи с осем кули, като нейните великолепни интериори включват венециански мозайки и мраморни колони.

Сградата е силно повредена по време на бомбардировките през 1944 г. Синагогата е възстановена в чест на 100-годишнината си.

Синагогата в Сегед, Унгария

Сградата успешно слива арт ноуво с готически, мавритански, византийски, римски и барокови мотиви.

Построена през 1907 г., синагогата разполага с спиращ дъха интериорен купол. Забележителни са и градините около нея.

Катедрала Лас Лахас, Колумбия

Разположен в каньон в планините на Южна Колумбия, храмът е завършен през 1949 г.

Той е построен на място, за което се счита, че се появява Дева Мария, и днес се е превърнал в дестинация за поклонници.

Църква Темпелиаукио, Хелзинки, Финландия

Тя е известна и като Каменната църква. Завършена е през 1969 г. Олтарът й е от естествени скални плочи, датиращи от ледниковата епоха.

Драматичните интериори съчетават модерна естетика и органични материали. Медната облицовка на купола, ограден от 180 тесни прозорци, води до увеличаване на топлината в светилището, което се слави с изключителна акустика.

Въпреки че дизайнът през годините е обект на спорове, днес лютеранската църква е една от най-добрите туристически дестинации в града.