Ръководителят на Съвета на директорите на Новолипецкия металургически комбинат Владимир Лисин е най-богатият човек в Русия, показва годишната класация на сп. Финанс, която беше представена днес.

Състоянието на Вл. Лисин се оценява на 18.8 млрд. долара през тази година. Преди дни сп. Финанс припомни и какво беше класирането през миналата година- в него Лисин заемаше трето място.

Втори е миналогодишният победител Михаил Прохоров със състояние 17.85 млрд. Долара.

Роман Абрамович, който заемаше второто място през 2009 г., през настоящата година е трети със 17 млрд.долара.

Ето как изглеждат останалите десет места: Сулейман Керимов (14.5 млрд. долара, 4 място), Михаил Фридман (14.3 млрд. долара, 5 място), Олег Дерипаска (13.8 млрд. долара, 6 място), Алишер Усманов (12.4 млрд. долара, 7 място), Вагит Алекперов (10.65 млрд. долара, 8 място), Алексей Мордашов (10 млрд. долара, 9 място) и Владимир Потанин (9.95 млрд. долара, 10 място).

Както предварително анонсира сп. Финанс в Русия има 77 доларови милиардери, след като година по-рано бяха останали едва 49.

Героите на миналата година бяха бизнесмени като Михаил Прохоров, които продадоха цели бизнеси или част от бизнеса си преди настъпване на кризата. Останалите се сблъскаха с масова преоценка на активите си, откъдето възникна и известен дисонанс в класацията в полза на милиардерите в кеш, коментира авторитетното руско списание.

Какво се промени за една година?

Текущите цени обаче са толкова привлекателни, че много непублични компании започнаха да говорят за IPO. Голямото събитие на годината беше, разбира се, появата на голям руски емитент на борсата в Хонконг. До последно не се вярваше, че Дерипаска ще успее да завърши това начинание, след като с оглед на дълга стойността на компанията му Русал беше около нулата. Година по-късно инвеститорите я оценяват на 20 млрд. долара. Благодарение на държавната подкрепа и своя талант „да удължава" кредити, Дерипаска запази основните си активи. И ако през миналата година той имаше много по-малко от Прохоров, сега неговата разлика с първия в класацията е около 10%.

Настъпват новите милиардери

Особеност на класацията през 2010 г. е и увеличеното присъствие на предприемачи, в основата на чийто капитал са компании от I-сектора. През 2008 г. руските интернет-активи още се готвеха да получат достойна оценка, през 2009 г. победи всеобщият песимизъм, и едва сега руските I-милиардери демонстрират впечатляващ старт с братя Алексей и Дмитрий Ананиеви (№ 43 и № 44 съответствено) и Алишер Усманов (№ 7), Евгений Касперский (129)- автор на едноименната анивирусна програма и други.

Отличителна черта на новото поколение милиардери е тяхната ориентация към развитие на бизнес в чужбина. Това са несъмнено международни корпорации, които не зависят от печалбите само в една страна, пише Финанс.

Интернет започна да привлича и милиардери, традиционно свързани с металургията и добивната индустрия като Алишер Усманов.

Ресурсна благословия

Как можете да сключите сделка с 12 500% доходност? Покупката на лицензи за проучване на находища е основен национален бизнес в Русия. Например Метрополь на Михаила Слипенчук купи през 2004 г. за 55 млн. рубли лиценз за проучване на находище на цинк. Година по-късно продаде на шведската Lundin Mining 49% за 125 млн. долара. През 2008 г. се опита да продаде останалите дялове за 400 млн. долара.

Но не само находищата привличат. До ден-днешен никой не разбра как дебютант на пазара като Сумма телеком успя през 2006 г. да получи лицен за услугата Wi-Max за цялата територия на Русия, заобикаляйки именитите си конкуренти. До днес това е най-ценния актив на компанията.