Абревиатурата NFT е избрана за дума на годината от издателство HarperCollins.

Non-fungible token, или незаменеям токен на български, е уникален цифров идентификатор, криптиран в подписа на автор, който потвърждава собствеността и автентичността на даден дигитален актив.

Експертите на издателството смятат, че NFT заслужава да е дума на 2021 г., защото демонстрира „уникален технологичен сблъсък на изкуство, технологии и търговия“.

Незаменяемите токени са най-новата инвеститорска мания на фона на бързото разрастване на пазара на цифрово изкуство.

Продажбите на NFT са достигнали рекордните 10.7 милиарда долара през третото тримесечие на 2021 г. В сравнение с предходното тримесечие ръстът е осемкратен, сочат данни на платформата DappRadar.

Най-ценният NFT, създаден от дигиталния художник Beeple, беше продаден за 59 милиона евро от аукционна къща Christie's през март.

Незаменяемият токен е една от трите базирани на технологии думи, които влизат в списъка от 10 думи на годината на HarperCollins.

Ръстът в употребата на NFT е 11 273%, отчитат от издателството.

12-годишен заработи над 400 000 долара от продажбата на NFT-атаБенямин Ахмед не е като повечето 12-годишни деца

Друга дума, свързана с технологиите, включена в списъка, е „крипто“ - кратката форма на „криптовалута“, чиято употреба отбелязва увеличение от 468% на годишна база.

„Metaverse“ пък описва триизмерен виртуален свят и е измислена от автора Нийл Стивънсън в неговия роман „Снежна катастрофа“ от 1992 г. Използването й се е увеличило дванадесет пъти от 2020 г. насам, тъй като се превръща в термин за описване на еволюцията на интернет и човешкото взаимодействие с виртуални домейни.

През 2020 г. издателството определи за дума на годината терминът "локдаун".