От началото на 2008 г. до 11 април (петък) на Българска фондова борса липсват сделки с книжата на 87 емисии акции, става ясно от данни на Profit.bg.

Общо на борсата са регистрирани за търговия 394 емисии акции, или нетъргуваните компании са 22.08%.

Статистиката ни сочи, че неликвидните компании са предимно в ликвидация или несъстоятелност, но има и такива, наскоро листвани на борсата,.

В отчета за дейността на БФБ-София е записано, че “в средносрочен аспект усилията на борсата ще бъдат насочени към оптимизирането на търговията с най-слабо ликвидните дружества на пазара. Ще бъдат търсени възможни решения на нормативно и техническо равнище за промяна на режима на търговия с техните ценни книжа. Решенията в тази насока са свързани с промяна на критериите за регистрация на дружествата на най-ниския сегмент на Неофициален пазар и залагане в правилника на БФБ-София на възможност за делистване на дружествата при неспазването им.”

Според Николай Митанкин, ДВИ на Стара планина Холд, някой може да се подведе по тази статистика и да зададе въпроса - има ли нужда подобни компании да са публични? Мисля, че точно сега не е време за подобен въпрос, допълни Митанкин.

Той е на мнение, че пътищата са много. “Всеки емитент трябва да прецени какво да прави, анализирайки състоянието на дружеството и оценявайки отношението на пазара към неговия фундамент. На първо място, според мен, трябва да поставим необходимостта от общи усилия на цялата инвестиционна общност у нас да върнем доверието на институционалните инвеститори в българския пазар на ценни книжа.”

Красимир Атанасов, портфолио мениджър на Елана Трейдинг каза, че тази статистика надали е учудваща, предвид генезиса на фондовата ни борса, при който масовата приватизация беше основополагаща. За съжаление и редица наскоро регистрирани компании са включени в тази статистика.

Според него е трудно да говорим за еднозначно решение на този проблем, но водещото трябва да е защитата на правата на миноритарните акционери. Административните мерки трябва да зачитат основно техните интереси особено когато говорим за функциониращи дружества, в останалите случаи просто говорим за предизвестен край на агонизиращи компании, каза още Атанасов.