Gaudi3 на Intel хвърля ръкавицата на лидерите на пазара на AI чипове
В четвъртък Intel представи нови компютърни чипове, включително Gaudi3 - чип, предназначен за работа със софтуер за генеративен изкуствен интелект. Gaudi3 ще бъде пуснат на пазара през следващата година и ще се конкурира пряко с чиповете на Nvidia и AMD, които захранват големи и енергоемки AI модели.
Най-известните модели на AI като ChatGPT на OpenAI работят с графични процесори на Nvidia в облака. Това е една от причините, поради които акциите на Nvidia са нараснали с близо 230% от началото на годината досега, докато тези на Intel са се повишили с 68%. Затова и компании като AMD, а сега и Intel, се надпреварват да пускат AI чипове, с които се надяват да отместят погледите на компаниите за изкуствен интелект от доминиращата позиция на Nvidia на пазара.
След новината акциите на Intel се повишават с 1%.
Макар че компанията не бе многословна по отношение на подробностите, Gaudi3 ще се конкурира с H100 на Nvidia, основният избор на компаниите, които изграждат огромни ферми от чипове за захранване на приложения за изкуствен интелект, и с предстоящия MI300X на AMD, когато започне да се доставя на клиенти през 2024 г., съобщава CNBC.
Intel работи по серията Gaudi от 2019 г., когато купи разработчика на чипове Habana Labs.
"Виждаме вълнението, предизвикано от генеративния изкуствен интелект, който е звездата на шоуто за 2023 г.", коментира главният изпълнителен директор на Intel Пат Гелсингер на събитие в Ню Йорк, на което компанията представя Gaudi3 заедно с други чипове, фокусирани върху приложенията на изкуствения интелект. "Смятаме, че персоналните компютри с AI ще бъдат звездата на шоуто за предстоящата година“.
И точно тук ще се намесят новите процесори Core Ultra на Intel, също обявени в четвъртък.
Intel Core Ultra и нови чипове Xeon
Intel обяви също така чиповете Core Ultra, предназначени за лаптопи и персонални компютри с Windows, и нови сървърни чипове Xeon от пето поколение. И двата модела включват специализирана част за изкуствен интелект, наречена NPU, която може да се използва за по-бързо изпълнение на програми, базирани на технологията.
Това е поредният знак, че традиционните производители на процесори, включително конкурентите на Intel – AMD и Qualcomm, преориентират продуктовите си линии и дават сигнал към инвеститорите за възможността моделите с изкуствен интелект да доведат до рязко нарастване на търсенето на техните чипове.
Core Ultra няма да осигури достатъчна мощност, за да работи чатбот като ChatGPT без интернет връзка, но може да се справи с по-малки задачи. Тези чипове са създадени по 7-нанометровия процес на компанията, който е по-енергийно ефективен от по-ранните разработки, но по-важното е, че Core Ultra демонстрират стратегията на Intel да настигне Taiwan Semiconductor Manufacturing Co. (TSMC) по отношение на уменията за производство на полупроводници до 2026 г.
Чиповете Core Ultra включват и по-мощни възможности за игри, а допълнителните „графични мускули“ могат да помогнат на програми като Adobe Premier да работят с повече от 40% по-бързо.
И накрая, процесорите Xeon от пето поколение на Intel захранват сървъри, използвани от големи организации като компаниите за облачни услуги. Intel не споделя конкретни цени, но предишните Xeon струват хиляди долари. Процесорите Xeon на Intel често се съчетават с графични процесори Nvidia в системите, които се използват за обучение и внедряване на генеративен изкуствен интелект. В някои системи осем графични процесора са съчетани с един или два процесора Xeon.
От Intel посочват, че най-новият процесор Xeon ще бъде особено добър за инференциране или процеса на внедряване на модел на AI, който е по-малко енергоемък от процеса на обучение.