В първото си изявление след смъртта на своя баща синовете на основателя на IKEA - Ингвар Кампрад, гарантираха, че световният мебелен гигант ще продължи да се придържа към неговата визия.

В изявление, изпратено до определени шведски медии, Питър (53 г.), Йонас (51 г.) и Матиас (48 г.) заявяват, че имат задължение към баща си да се погрижат за това световният мебелен гигант да продължи да бъде управляван според ценностите на техния баща, което е и първата индикация за продължаване на ролята, която се надяват да имат в компанията.

"Ние, синовете, му дадохме обещание да поддържаме завещаното от него и да направим всичко по силите си, за да гарантираме продължаване и в бъдеще на основните ценности и уникалната концепция на IKEA," пишат синовете.

В изявлението те също така наричат баща си "един от най-великите предприемачи в историята", както и "фантастично вдъхновение", което те да следват. "Ще ни липсва изключително много," казват те.

Тримата синове са известни с това, че избягват публичните изяви и досега почти не са давали интервюта. Те вече не заемат оперативни длъжности в мебелния гигант, като Матиас, за когото се смята, че има най-добър нюх за бизнес от тримата, напусна през 2016 г. поста председател на холдинговата компания Inter Ikea, която притежава марката.

Според Йохан Стенебо, който заема висок ръководен пост в IKEA в продължение на 20 години, преди да публикува писмо, озаглавено „Истината за IKEA“, разкриващо неща от кухнята на компанията, синовете все още имат последната дума в управлението на компанията.

"Те не са отгледани и обучени от баща си, така че да предадат контрола над компанията на някого извън фамилията," казва Стенебо пред The Local. "Баща им бе доста недоверчив към всеки, който не беше член на семейството."

Андерс Далвиг, един от доверените помощници на Кампрад, сега е председател на холдинговата компания Inter Ikea Holding, което му дава привиден контрол, но според Стенебо, той, в крайна сметка, се отчита пред фамилията.

"Андерс Далвиг е председател, но той може да бъде уволнен по всяко време. Той не е кукла на конци, но до голяма степен е под контрола на синовете. Матиас е силната фигура, бих казал. Мисля, че Матиас определено ръководи IKEA," казва той.

"Той излезе от борда на диртекторите, както бе направил и баща му, но той все още ръководи нещата."

Според Стенебо, Ингвар Кампрад първоначално се е надявал, че най-големият му син Питър ще го замести. Той учи икономика в престижно бизнес училище в Лозана и заема ръководни длъжности в IKEA в продължение на десетилетия, като става и финансов директор на белгийското подразделение.

"Питър е повече одитор и човек с внимание към детайлите," става Стенебо. "Когато работех за Питър, той имаше сериозни затруднения с подреждането на приоритетите си и с това да отсява какво е правилното нещо, което трябва да се направи във всеки един момент."

Питър в момента е председател на надзорния съвет на Ikano Group, която ръководи банка, застрахователна компания и имотна компания и притежава магазини на IKEA в Сингапур, Малайзия и Тайланд. Той живее в Белгия със съпругата си Лайла.

Матиас Кампрад, който е най-общителният и темпераментен от тримата, живее в Лондон.

"Матиас е доста отзивчив, но човек е трудно може да достигне до него. Предполага се, че той е най-талантливият от тримата синове," казва Стенебо.

Матиас е част от надзорния съвет на Inter Ikea, Ikano Group, както и в надзорния съвет на Interogo Foundation - базираната в Лихтенщайн фондация, която има окончателния контрол върху Inter Ikea.

Йонас, който е учил мебелен дизайн в Швейцария, е братът, за когото се знае най-малко. През 2013 г. се появи информация, че той живее в Лондон. Той също е част от надзорния съвет на Ikano Group. "Йонас е тихият," казва Стенебо. "Той избягва публичността."

Ингвар Кампрад бе споменавал, че планира какво ще се случва с компанията след смъртта му още от 70-те години и се отказа от дяловете и постовете си в компанията през 2013 г., завещавайки относително малки суми пари на синовете си и осиновената си дъщеря от първия му брак.

В резултат на това, според Стенебо, проблемите за синовете е по-малко вероятно да дойдат от сложната корпоративна структура на IKEA или от спорове относно тяхното наследство, а по-скоро от това как да приспособят компанията към електронната търговия.

"Голямото предизвиктелство не е укриването на данъци*, голямото предизвикателство за IKEA е как да се справи с цялата ситуация около електронната търговия, която е много по-сложна," казва той.

"Разликата, в сравнение с Ингвар, както и при всички останали, е, че той беше гений а те не са, но в последните пет години се справят прилично", казва Стенебо.

* IKEA редовно е критикувана за начина, по който отчита печалбите си и плаща данъци, като дори бе разследвана за укриване на данъци, но от компанията твърдят, че спазват всички изисквания.