Pfizer и BioNTech работят върху супер антибиотик и ваксина за коронавируси
Фармацевтичните гиганти BioNTech и Pfizer ще започнат изпитвания върху хора на следващо поколение ваксина, целяща да осигури защита срещу широк спектър от коронавируси, предаде Ройтерс.
Тестовете ще стартират през втората половина на тази година, обяви BioNTech, която си партнира с Pfizer при разработката на препарати срещу COVID-19.
Германската компания представи бъдещите си планове пред инвеститори, съобщава вестник Стандарт.
Експерименталната работа по новата ваксина надхвърля прилагания в момента подход, като включва доза за подсилване на Т-клетките. Целта е основно да се осигури защита от тежко преболедуване, ако заразата стане по-опасна, както и да предпази от по-широко спектър вируси и мутациите им.
Двете компании обсъждат в момента с регулатори органи подобрени версии на утвърдения вече препарат срещу COVID-19 за по-добра защита срещу варианта Омикрон и неговите подразновидности.
От BioNTech обявиха също, че разработват независимо антибиотик, който убива супербактерии, станали устойчиви на използваните в момента препарати. Фирмата не уточни кога ще започне изпитвания, но разкри, че препаратът е на базата на технологията на Fagomed, която BioNTech придоби през октомври миналата година.
Разработчикът на антибиотици работи върху ензими, произведени от вируси, убиващи бактерии и разрушаващи клетъчната им стена.
Резистентните към лекарства инфекции се увеличават заради прекомерна употреба на антибиотици.
Според изследователи на общественото здравеопазване, общият брой на хората, които умират годишно от резистентни на антибиотици инфекции в САЩ и Европейският съюз, се приближава до 70 хиляди души.