Фарел Уилямс: Американската мечта не е да правиш пари, а да се посветиш на това, което обичаш
„Ако намерите призвание около нещо, което обичате, вие имате мечтаната работа. Ще бъдете първият и последният, който ще си тръгне от нея“, допълва музикантът и дизайнер, известен с филантропската си дейност
Носителят на награда „Грами“ и филантроп Фарел Уилямс смята, че американците все повече губят представа за това какво всъщност представлява тяхната национална мечта.
По време на събитието Web Summit в Лисабон тази седмица, изпълнителят на Happy заяви, че обществото трябва да се фокусира по-малко върху материалния успех и повече върху професионалната реализация.
Думите на супер звездата идват в момент, когато понятието „американска мечта“ започва да губи своя пълноценен смисъл, отбелязва Fortune.
Наскоро изпълнителният директор на JPMorgan Джейми Даймън заяви, че то вече изчезва, а според Pew Research 47% от американците смятат, че американската мечта е не възможна или никога не е съществувала.
„В моята страна сме възпитани да мислим как да спечелим най-много пари, защото родителите ни са мислили така“, допълва Фарел Уилямс. „Те имаха фалшиво усещане за това какво е или трябва да бъде американската мечта.
Американската мечта не се състои в това да направиш най-много пари. Тя би трябвало да се състои в това да посветиш най-много време на нещо, което наистина обичаш.
В популярно проучване на YouGov, проведено през 2021 г., близо 3700 американски тийнейджъри са запитани какви искат да бъдат, когато пораснат. Най-честия отговор е бил влогър, ютубър или професионален стриймър. Едва след това се нареждат професии като лекар или медицинска сестра, спортист, музикант, актьор или предприемач.
Тези предпочитания са в противоречие с желанията на родителите на младите хора, посочва Уилямс.
„Родителите са ви казали, че искат да станете лекар, че искат да станете адвокат“, обяснява той.
„Някои от вас са го направили и това е готино. Но след това някои отиват в колеж и докато се занимават с тази специалност, откриват:
„Знаете ли какво, знам, че майка ми и баща ми са похарчили всички тези пари и ще бъдат много ядосани, но аз сменям специалността си“. И тогава сте щастливи.
Това обаче не се случва на по-голямата част от хората. Огромното мнозинство се стреми към него, но не го получава. И в крайна сметка работят на място, което мразят, защото това е следващото най-добро нещо от финансова гледна точка.“
Уилямс, чието състояние се оценява на 250 млн. долара, е известен не само с работата си в развлекателната индустрия, но и с двете си благотворителни организации Yellow и Black Ambition.
Първата е образователна инициатива, насочена към увеличаване на равенството между учениците, а втората е организация с нестопанска цел, която работи за намаляване на разликата в богатството чрез подкрепа на предприемачеството.
„Ако се замислите за нещо, което обичате толкова много, че ако можехте да щракнете с пръсти точно сега и никога да не изкарвате пари, но всичките ви сметки да са платени - щяхте ли да го направите?“ попита Уилямс.
Продуцентът и моден дизайнер допълни, че не е задължително това, с което се занимавате, да е работата, за която мечтаете. Той обясни, че например, ако идеалната професия за даден човек е футболист, но той не желае да се занимава с нея, може да се реализира като треньор, човек от продуцентския екип, шофьор на отбора и т.н.
„Ако можете да намерите призвание около нещо, което обичате, вие имате мечтаната работа. Ще бъдете първият и последният, който ще си тръгне от нея“, допълва Уилямс.
„За мен това е нещото, на което трябва да научим нашите деца и начинът, по който трябва да водим обществото - хората да правят това, което обичат.“, допълва той.