Nokia доведе до края съдебната си битка с Apple, като развръзката изненада инвеститорите по света. Apple са се съгласили да платят на финландската компания неназована сума за правото да използват техни патенти, като освен това Nokia ще получат и допълнителни плащания за това, започващи от настоящото тримесечие. Допълнително към всичко това, двете компании обявиха и ново сътрудничество, съобщава Reuters.

Акциите на Nokia, които поевтиняха в края на миналата година, когато съдебният спор бе обявен, добавиха 8% към цената си след щастливата развръзка. По този начин те достигнаха най-високата си цена от февруари 2016 година насам.

"Доволни сме от разрешаването на нашия спор и гледаме към разширяване на бизнес взаимоотношенията с Nokia”, казва оперативният директор на Apple Джеф Уилиамс в общо изявление на двете компании.

Предходният договор за използване на патенти между двете компании изтече през миналата година, като веднага след това и двете страни предприеха съдебни мерки. Apple тогава посочиха, че са плащали повече отколкото трябва, а Nokia отвърнаха с дело за нарушени технологични патенти.

По този повод, Nokia намали прогнозата си за приходи от продажби на патенти и права за марката си до 800 млн. евро спрямо очакваните 950 млн. евро. Това обаче се случи преди добрите новини.

„Споразумението превърна взаимоотношенията ни с Apple от противници пред съда в бизнес партньори.“, казва в изявление Мария Варселона, ръководител на юридическия офис на Nokia.

Анализаторите са изненадани от бързото приключване на съдебната сага.

Според някои, новата сделка е добра новина за Nokia, но все още трябва да се изчакат финансовите детайли около споразумението. Според анализаторът от OP Equities Хану Раухала, предишната сделка е носела на Nokia 150 млн. евро годишно, което би трябвало да означава, че новото споразумение е за по-висока сума – около 500 млн. евро, споделя той.

По силата на новата сделка, Nokia ще осигурява мрежови продукти и услуги за Apple, докато американската компания ще поднови предлагането на технологични продукти с марка Nokia в своите физически и онлайн магазини, посочват от финландската компания.

Според анализатори, Apple са предприели подобен ход, тъй като патентната битки в САЩ с производителя на чипове Qualcomm Inc тепърва загрубява.

Според други мнения, Nokia иска да разшири продажбите си на мрежово оборудване отвъд телекомуникационните оператори към международните интернет и технологични гиганти, което може да е било фактор от тяхна страна да приемат споразумението с Apple.

Търговията с патенти, притежавани от Nokia, в никакъв случай не формира основният приход на компанията. Повече от 90% от приходите на финландската корпорация идват от продажби на оборудване за телекомуникационни оператори. Въпреки това, продажбата на лицензи и патенти е крайно печелившо начинание, докато мрежовия бизнес страда от забавяне в последно време.

Патентите на Nokia включват технология, която редуцира нуждата от хардуер в телефоните, запазва живота на батерията, разширява обхвата на приемане на сигнал, помага за намиране на загубени телефони и позволява гласово разпознаване.

Nokia, някога най-доминантният играч на пазара на мобилни телефони, продаде звеното си за производство на телефони на Microsoft през 2014 година, за да се фокусира върху мрежовия си бизнес и търговия с патенти.

Продажбите на Nokia за 2016 година достигат 24 млрд. евро.