Основателят на Microsoft Бил Гейтс настоява роботи, отнемащи работата на хора, да бъдат облагани с данък, но изглежда, че тази идея няма да има почва в Европейския съюз.

Андрус Ансип, бивш естонски премиер и настоящ зам.-председател на Европейската комисия и комисар, отговарящ за единния дигитален пазар в рамките на Общността, заяви, че не подкрепя идеята за облагане на роботите с данъци.

„Няма начин. Няма начин”, казва Ансип в отговор на въпрос дали би подкрепил подобна идея, предава CNBC.

Коменатарът на Ансип е направен по време на технологична конференция, провеждана във Виена.

„Целта на данъците не е само да се събират приходи, а да се вдигат заплатите на учителите и полицаите. Данъците също имат влияние върху някои процеси. Напълно съм съгласен, че трябва да облагаме лошите навици, като например замърсяването, пушенето или пиенето на алкохол, това мога да го разбера”, казва Ансип.

По думите му, той не подкрепя подобно облагане с налози, тъй като така Европейският съюз ще остане зад останалите световни лидери, развиващи изкуствен интелект.

В началото на тази година Бил Гейтс предложи въвеждането на данъци за роботите.

„Ако човек изкарва 50 хил. долара от работата си във фабрика, този доход се облага. Ако робот започне да върши същата работа, бихте помислили, че трябва да обложим робота с подобно данъчно ниво”, казва Гейт в интервю за Quartz.

Безусловен базов доход

По време на конференцията във Виена фокус бе поставен върху влиянието на автоматизацията и изкуствения интелект върху работните позиции и обществото.

По този повод, лидери от Силициевата долина, като Илон Мъск и Марк Закърбърг, се обявяват в подкрепа на безусловния базов доход – политика, според която всеки гражданин получава доход, независимо дали работи или не.

На въпрос дали ЕС обмисля въвеждането на подобна политика, Ансип отговори „все още не”. Той обясни, че благодарение на новите технологии, хората са на разположение 24 часа в денонощието.

Според него, както новите технологии са създали повече работни места, няма причина да се смята, че автоматизацията няма да стори същото.

В същото време обаче Ансип предупреди, че все пак изкуственият интелект може да застраши някои работни позиции и предупреди правителствата да са готови за това.

„Би искал да кажа... Хората имат право да се страхуват. Вярвам в прогреса, прогресът винаги създава повече работни места, отколкото унищожава такива. Не можем да спрем прогреса”, каза Ансип.

„Влакът се движи, скоростта нараства и сега зависи от нас дали ще бъдем във влака или просто ще слезем от него. Мисля, че това не е възможност за нас. Много хора ще загубят техните работни места, като нашите общини, националните правителства, Европейския съюз, както и предприемачите, бизнесмените, трябва да осигурят способности на тези хора, които ще загубят работата си”, каза представителят на ЕК.