Индия и Пакистан отбелязват през тази седмица 70 години независимост от Великобритания.

Авторитетното издание Financial Times предлага някои данни, с цел проследяване на промените в двете страни (и Багладеш) през тези 70 години на самостоятелно управление.

При постигането на независимост макроикономиката на Индия възлиза на около 15% от тази на САЩ. Към наши дни ситуацията е вече доста по-приемлива, достигайки до ниво, равняващо се на 50% от това в САЩ.

В Пакистан и Бангладеш (отделила се от Пакистан през 1972 г.) градското население ще надмине броя на хората, живеещи в градовете, чак през 2030 г. В Индия това ще се случи дори по-късно – чак след средата на настоящия век.

Индийският мегаполис Делхи може да измести японската столица Токио, като най-населения град в света, до две десетилетия.

Дака, столицата на Бангладеш и Лахор - вторият по-големина град в Пакистан, ще влязат в 10-те най-големи градове в света до 2030 г., изпреварвайки Ню Йорк.

В годините след независимостта на Индия от Великобритания средната продължителност на живот е била едва 32 години. Сега положението е доста по-розово със средна продължителност на живота от 68 години. В Пакистан тя е 66 години, а в Бангладеш – 72 години.

В годината на обявяване на независимостта си Индия има 84 хил. телефонни линии за населението си, което тогава възлиза на 350 млн. души. 4 хил. линии телефонни линии пък обслужват тогава 75 млн. души население на Пакистан.

В наши дни 80 на 100 души в Индия и Бангладеш разполагат с мобилен телефон, докато ситуацията е на ниво 70 на всеки 100 в Пакистан.

Крикет двубоите между Индия и Пакистан се смятат за едно от най-голямите спортни съперничество в света. Финансово Индия доминира в този спорт поради големите пари, наливани в местната крикет лига.