Широка гама от фактори разрушават живота в световните океани. Това посочи генералният секретар на ООН Антонио Гутиерес по време на откриването на конференция, посветена на темата в Ню Йорк, предава CNBC.

По думите му, страните по света трябва да работят заедно, за да предпазят океаните по света. Той описа отношенията между хората и водата на планетата като „специални“, като посочи, че сега ситуацията е по-сериозно от всякога – замърсяване, прекомерен риболов, ефектът от климатичните промени са само част от нещата, които застрашават океаните.

„Океаните се затоплят и стават по-киселинни, предизвиквайки избелване на коралите и намаляване на биоразнообразието“, каза Гутиерес. По думите му, промяната на поведението сега ще има сериозен принос.

„Промяната в теченията ще доведе до сериозни климатични промени и трябва да се подготвим за по-чести бури и суши“, каза той.

Конференцията на тема световните океани се провежда между 5 и 9 юни. В края на събитието ще бъде приет формален план за действие по въпроса.

Редом с всички действия, които предвижда планът за действие, той повдига нуждата от имплементиране на устойчиви модели на поведение като намаляването на замърсяването от пристанищата до 2025 г., намаляването на причините за ускореното окисляване в океана и консервиране на поне 10% от зоните около пристанищата до 2020 г.

„Ние създадохме тези проблеми. С решителни, координирани международни действия трябва да ги разрешим“, каза Гутиерес.

Според Питър Томпсън, президент на Генералната Асамблея на ООН, срещата в Ню Йорк представлява най-добрата възможност, която до сега светът е имал, за да намали вредата от човешката дейност.