Робот се учи да принтира човешки органи
Появи се първият в света робот, който евентуално ще може да принтира човешки тъкани.
Машината се разработва от базираната в Кентъки, САЩ, софтуерна компания Advanced Solutions.
Наречен BioAssemblyBot, роботът е втора генерация 3D принтер, специализиран в произвеждането на биомедицински материали, което може да се окаже и революция е медицината.
Целта на компанията е роботът да може да принтира човешки органи, посочва президентът и изпълнителен директор на Advanced Solutions Майкъл Голуей, цитиран от CNBC.
Машината се управлява чрез тъчскрийн и посредством лазерни сензори, които показват на роботизирана ръка какво следва да извърши.
Софтуерът зад тези операции се нарича Tissue Structure Informational Modeling (TISM). TISM позволява да се проектира и визуализира тъканната структура, преди да бъде създадена от BioAssemblyBot.
„Инструментите, които изобретихме, като BioAssemblyBot, позволяват на нашите учени и клиенти да напредват в биологията чрез методи, които преди това не са били възможни, така че всичко това е вълнуващо”, казва Голуей.
Най-голямото предизвикателство в процеса е bioink – материалът, който се използва в 3D принтирането на биологични тъкани.
Bioink трябва да отговаря на техническите изисквания на машината и в същото време да съхрани елементите в него, които са нужни на дадена тъкан да оживее.
Голуей е съгласен, че неговата компания трябва да „се проваля по-бързо”, за да успее да постигне прогрес. Все още са необходими значителни инвестиции, за да може дадена машина да приозведе орган, който реално да може да се използва от човек.
По думите на Голуей, компанията му може да принтира клетки на черен дроб и чрез сложна технология да ги накара да имитират функционалността на органа.
Advanced Solutions и нейните клиенти използват технологията, за да създават още имитации на бели дробове, сърца, бъбреци, панкреас, както и кости и дори човешка кожа.
Компанията използва суровина от пациенти, за да създава 3D структури извън техните тела. Големият пробив ще дойде, когато бъде открит начин принтираните органи да бъдат успешно свързани с кръвоносната система, става ясно от думите на Голуей.
От една страна, пробив в тази сфера би решил проблемите с трансплантации на органи, но би създал и нови пречки – законови и етични.
„Вярваме, че през следващите 5 години ще станем свидетели на преминаване от стадия на проучване към клиничния стадии, където ще започнем да разработваме функционални решения за пациентите”, казва изпълнителният директор на компанията.