Русия е на път да осъществи контрол над американска петролна компания.

Това е възможно да се случи в резултат на въртележка от международни събития. Така държавната петролна компания Роснефт може да придобие американската енергийна корпорация Citgo, намираща се в Хюстън, щата Тексас, съобщава CNN.

Ако се стигне до там, придобиването няма да е директно. Всичко се върти около усилията на държавната венецуелска петролна компания да изплати дълговете си към Русия. Венецуелската компания притежава Citgo, като американската корпорация е заложена като обезпечение по заемите, взети от Русия.

И двете политически сили в САЩ приковават погледите си към потенциалната възможност, като администрацията на президента Тръмп е получила редица писма от членове на Конгреса и сенатори. Според американските политици, ако Русия поеме контрола над Citgo, това би създало голям проблем за националната сигурност на САЩ.

Това идва на фона на засилващото се напрежение между двете страни по повод полемиката около Крим и конфликта в Сирия. Роснефт също така е в списъка на САЩ за санкции поради „нарушаване на международното право и подхранване на конфликта в Украйна“.

До настоящата ситуация се стига поради главоломната криза, обхванала Венецуела.

Венецуелската компания Petroleos de Venezuela притежава Citgo от 1980 г. насам. Дял от 49.9% от базираната в Хюстън компания послужи като обезпечение за заем, отпуснат на Венецуела от Роснефт в края на миналата година.

Така, ако Petroleos de Venezuela спре да обслужва заема си, то Роснефт почти веднага ще получи контрол над Citgo. Всичко, което е нужно да направи руската компания, е да закупи още от облигациите на Petroleos de Venezuela, за да премине границата от 50% от собствеността на компанията.

Понастоящем Petroleos de Venezuela все още разполага с финансови средства, но има реален шанс в края на тази година те да свършат. Това означава, че компанията няма да може да плаща задълженията си по руския заем.

Въпреки всичко това, дори и Русия да поеме контрола над Citgo, едва ли страната ще може да повлияе на цените на газа и петрола в САЩ.

Според Джон ЛаФордж, енергиен експерт и ръководител на имотната стратегия на Wells Fargo, Citgo оперира с около 800 хил. барела на ден. Това е само малка част от близо 20-те милиона барела, които консумира дневно САЩ.

Ако Роснефт спре да рафинира петрола в трите рафинерии на Citgo в САЩ, то останалите рафинерии в страната биха компенсирали липсата „с удоволствие“, добавя експертът.