Министерството на регионалното развитие и благоустройството работи по създаването на фонд за генериране на качествени ВиК проекти и реализиране на инвестиции в общини, които не могат да се възползват от европейско финансиране, и в областите, в които, заради липса на консолидация, европейският ресурс няма да бъде наличен.

Това обяви днес министър Николай Нанков при откриването на Шестата водна конференция: ВиК решения за индустрията – нови бизнес модели и технологии, съобщават от пресцентъра на министерството.

Новият фонд ще бъде разработен от междуведомствена група с участието на Министерството на околната среда и водите и Министерството на финансите.

Целта ни е да създадем устойчив в дългосрочен план и ефективен от финансова гледна точка ВиК отрасъл, подчерта Нанков.

Министърът уточни, че на територията на страната остават бели петна – общини и населени места, които нямат възможност да кандидатстват за европейско финансиране на качествени проекти във ВиК отрасъла. И именно за тях се предвижда да бъде създаден фондът.

Министърът напомни, че отрасъл ВиК е един от най-недофинансираните, а според приетата Стратегия за неговото развитие и управление, за да бъде той устойчив, екологичен и ефективен при предоставяне на услуги на социално поносима цена, са необходими 11 млрд. лв.

Със средства на ВиК операторите, от оперативна програма „Околна среда 2014 – 2020“, Програма за развитие на селските райони, ПУДООС, държавни и общински средства, можем да разполагаме с не повече от 45-50% от общия размер на необходимите средства в очертания от стратегията 10-годишен период, посочи той.

В средносрочен и дългосрочен период целта ни е да се създаде механизъм, който да гарантира, че направените инвестиции в отрасъла ще се възстановят през амортизационните отчисления от ВиК операторите, като това няма да доведе до нарушаване на прага на социална поносимост на цената, който в момента е 2.5%, добави Нанков.