Глобалните икономически, финансови и политически хоризонти никога не са били по-нестабилни, но богатите хора по света продължават да са уверени, че могат да преминат успешно през мъглата на несигурността. Поне това сочи анкета проведена сред милионери.

Проучването UBS Wealth Management’s survey е проведено сред 2 800 милионери от седем страни. Данните показват голямо единомислие по отношение на несигурността на глобалната финансова система от една страна и същевременно високо ниво на самоувереност и оптимизъм.

82% от анкетираните посочват, че настоящите времена са най-непредвидимите в историята. Повече от ¼ от милионерите вече преосмислят инвестициите си, а около половината имат подобно намерение, но още не са предприели подобни ходове, предава Reuters.

На фона на това повече от 3/4 или 77% от анкетираните вярват, че могат „прецизно да преценят финансовия риск, свързан с несигурни събития”, а 51% очакват техните финанси да се увеличат през идните години. Едва 13% посочват, че е възможно да запишат спад на благосъстоянието си в близко бъдеще.

57% от анкетираните милионери са оптимисти относно постигането на дългосрочните си цели, докато 11% са по-скоро песимисти. 86% посочват, че вярват на собствените си инстинкти, когато вземат важни решения.

„Повечето милионери изглеждат уверени, че могат да преминат през турболенции без осезаеми пробойни в техните финанси”, казват от UBS WM.

“Те идентифицират икономическите и финансови роскове, докато най-големите им притеснения са свързани със сериозни колебания относно световната корпоративна и финансова система. И все пак те гледат към бъдещето с увереност.”, посочват от UBS.

Интересно е, че 68% от милионерите са посочили, че страдат от „пренасищане на информацията”, докато вземат инвестиционните си решения, като 72% заявяват, че краткосрочни колебания пречат на финансовите им планове.

Данните от анкетата показват някои аспекти на тяхното инвестиционно поведение, които могат да работят срещу собствените им интереси. Така например 75% от анкетираните виждат парите в брой като сигурна опция „дори когато се представят зле в сравнение с други активи в контекста на повишаваща се инфлация”.

Изненадващо младите милионери са по-сдържани по отношение на поемането на рискове. Близо половината от анкетираните богаташи на възраст между 18 и 34 години са посочили именно това, докато „неприятели” на рисковите решения са по-малко от 30% от милионерите над 65-годишна възраст.

Проучването събира мнението на 2 842 милионери, които притежават 1 млн. долара или повече и живеят в Хонг Конг, Япония, Сингапур, Мексико, Италия, Швейцария и Великобритания.