Изпълнителният директор на Tesla Илон Мъск заяви, че производството във фабриката на компанията в Калифорния ще бъде възобновено, въпреки забраната на местните власти, съобщава Ройтерс.

"Ако някой трябва да бъде арестуван, това ще съм аз", написа Мъск в Twitter.

През уикенда той дори заплаши, че може да премести завода в Тексас или Невада.

Ходът на Мъск идва на фона на все по-настойчивите искания от страна на президента на САЩ Доналд Тръмп за поетапно разхлабване на ограничителните мерки и за рестартиране на икономиката.

В петък обаче местните власти във Фримонт, Калифорния, обявиха, че заради мерките срещу COVID-19 Tesla все още няма “зелена светлина” за възобновяване на производството на автомобили в основния си завод.

В същото време милиардерът увери служителите, че компанията е предприела всички необходими мерки, за да гарантира тяхната безопасност по време на работа.

Местните власти в окръг Аламеда, където се намира фабриката на Tesla, обявиха, че са информирани за намеренията на компанията да рестартира производството си и че се надяват да бъде договорен план, по който това да се случи.

Илон Мъск заплаши да изнесе дейността на Tesla извън Калифорния Местните власти разгневиха милиардера, тъй като не му разрешиха да възобнови дейността на компанията

В същото време губернаторът на Калифорния Гавин Нюсъм заяви, че е говорил с Мъск преди няколко дни и че е взел предвид неговите аргументи в полза на постепенното отваряне на икономиката на щата.

"Познавам основателя на Tesla, както и самата компания от много години и уважавам техния иновативен дух", заяви Нюсъм.

От Tesla дори заявиха, че ще съдят местните власти в Аламеда заради това, че не са се съобразили с препоръките на губернатора, с които се разрешава на промишлените предприя да отворят врати.

Мъск и преди е изказвал мнение, че иска да отвори и втора фабрика в САЩ извън Калифорния. След заплахата за преместване на производството през уикенда той получи директни оферти от губернаторите на Тексас, Джорджия, Юта, Оклахома и Невада.

Милиардерът отговори, че оценява поканите.

Междувременно в Детройт и щата Мичиган, считан за "автомобилната столица" на САЩ, работниците също започват да се завръщат на поточните линии.

По-малките компании, които работят като доставчици на компоненти за автомобилните гиганти, също рестартират производството си.