Тази година може да платим лятната си почивка с криптовалути. Един от курортите на българското Черноморие вече е въвел тази възможност за своите клиенти, показва проверка на вестник „Монитор“.

Към момента плащания могат да се правят не само с биткойн, но и с етериум, който е втората най-голяма криптовалута и основна конкуренция на биткойн. Приемат се и плащания с биткойн кеш, както и с XRP.

Цялостната идея е, че самият комплекс няма по никакъв начин да събира криптовалути, а вместо това в неговата система директно ще се отчита стойността на почивката или на това, което е платено във валутата, която сме избрали.

“В нашия случай това е евро, така че човекът, който има в т.нар. “портфейл” криптовалута, може да използва нейната себестойност в съответната валута и да заплати това, което желае”, обяснява старши мениджърът „Продажби“ в курортния комплекс Албена Велина Гюмова, цитирана от БНР.

Реално с криптовалутите може да се плаща както дигитално, така и на място при пристигане в курорта. За да се гарантира сигурността на плащанията, от курорта ще използват специална платформа за по-добра защита.

Дигиталните валути все по-често започват да навлизат като метод за разплащане у нас. Вече и заведения в столицата приемат криптовалути като разменно парично средство. Ресторанти, барове и други заведения за хранене са сред местата, които приемат криптовалути.

В тази група попадат и зъболекарски кабинети, както и фризьорски салони. Само в София има над 40 обекта, приели криптовалутите като един от начините за разплащане. В някои от столичните молове пък могат да бъдат открити банкомати за криптовалути, в които да разменяме банкнотите си за крипто или обратното. По този начин пазарът у нас следва световната тенденция, в която големи международни компании приемат криптовалути най-често биткойн, който е най-старата и добре позната дигитална валута.

Американският производител на електромобили Tesla, например, преди месеци инвестира 1.5 млрд. долара в първата криптовалута биткойн. Малко след това технологичният гигант се отказа от намеренията си да позволи плащане с нея поради съображения за околната среда. И все пак преди няколко дни от компанията коментираха, че е възможно отново да въведат този начин на плащане. Това ще стане, след като от Tesla проверят доколко се използва чиста енергия.

Държавата, в която златото е култ, отчита бум на вложенията в криптовалутиДомакинствата в Индия притежават златни активи от над 25 000 тона, но инвестициите в криптовалути нарастват с близо 200 милиона долара за последната година

Въпреки това повечето финансови експерти и инвеститори препоръчват на потребителите да са внимателни при закупуването на криптовалути. Всъщност, дигиталните пари са добре познати със своите големи ценови колебания.

Биткойн и етериум, лидери по пазарна капитализация на криптопазара, също не са изключение от това правило. Макар при тях да няма големи спадове поради популярността им, те обикновено се свиват с над 10 на сто за ден и с до 80% за година. Затова и редица институции и държави обсъждат варианти за въвеждане на регулации. Така например Европейският съюз (ЕС) също обмисля въвеждането на правила.

В същото време, макар ценово да има риск, именно сигурността е едно от предимствата, които често експерти извеждат като плюс на този тип разплащания. Търговията с криптовалути е част от т. нар. система на децентрализираните финанси. В нея участниците не разчитат на централни финансови институции, като банки, инвестиционни посредници и пр., които да управляват целия процес на продажба.

При криптовалутите сигурността се осигурява от самата блокчейн технология, на която се разчита, за да може да се направи размяната. В нея информацията от всяка сделка бива записана в конкретен блок, който се свързва с други блокове в криптографирана верига. Това прави промяната на данните вътре в блоковете почти невъзможна, но не и напълно.

Само допреди няколко дни двама южноафрикански братя изчезнаха заедно с биткойн монети на стойност 3.6 млрд. долара, които, след множество прехвърляния от портфейли на клиенти са на практика вече непроследими. В днешно време една от най-често срещаните измами онлайн са офертите, които обещават големи печалби в дигитални пари, както и спам съобщенията, които получаваме по имейлите си.