Въпреки че 2022 г. засега не е най-успешната година за инвестиции в криптовалути, хакерите намират широко поле за изява. Те атакуват основно криптоборси и криптопортфейли.

По данни на анализаторската компания в сферата на дигиталните активи Chainalysis, от януари до юли киберпрестъпниците са откраднали криптовалута на стойност 1,9 милиарда долара - почти с 60% повече, сравнено със същия период година по-рано.

Как се краде криптовалута?

В момента взломяването на борсите, на които се съхранява криптовалутата, е най-популярният начин за кражба на дигитални пари. През 2022 г. този метод изпревари дори фишинг атаките, уточняват от Chainalysis.

Само за първата седмица на август стана известно за две големи кражби. Хакери взломиха блокчейн проекта Solana и откраднаха криптовалута от 7700 портфейла на клиенти, а след това и блокчейн моста Nomad, който служи за преводи между мрежите Ethereum, Avalanche, Moonbeam, Evmos и Milkomed. Като резултат беше открадната криптовалута за 200 млн. долара, пише Forbes.

Много борси са хранилище на паролите на портфейлите на своите потребители, обяснява основателят на компанията LFCS Legal Support Юрий Брисов.Тази система позволява на борсите да се блокират подозрителни акаунти и помагат на потребителите да си възвърнат достъпа, когато паролата е загубена. Недостатъкът на съхраняването на цифрови пари на такива борси обаче е, че хакерите могат да получат достъп до централизираното хранилище на много портфейли, добавя юристът.

Друг популярен начин за кражба на криптовалути е чрез мошенически схеми. Например, чрез разпращане на фишинг съобщения. При тях се използват методи за социално инженерство и собственикът на криптовалута сам превежда пари на измамниците. Обикновено на потенциалните жертви се предлагат възможности за пасивно инвестиране в криптовалути с гарантиран доход.

Пет прогнози за пазара на криптовалути през 2027 г.Годината е 2027 - време на революционни иновации и технологичен напредък, но също и време на хаос

От началото на годината по този начин крадците са успели да задигнат около 1,6 млрд. долара, съобщават от Chainalysis.

Това е с 65% по-малко, сравнено с година по-рано. Спада анализаторите обясняват не само с падането на курса на криптовалутите, но и с общото намаляване на преводите на средства от инвеститорите.

От известно време мошениците прибягват и до други хитри методи. Например, с помощта на технологията deepfake (метод за подмяна на изображенията във видеата) те създават фалшиви проекти от името на знаменитости.

През май хора, представящи се за Илон Мъск, създадоха платформата за криптовалута BitVex, която обещаваше на инвеститорите ръст на вложенията им с 30%. За реклама платформата използваше YouTube, където крадците поместиха видео, в което Илон Мъск разказва за инвестиране в BitVex.