Макар “крипто зимата” да показва признаци на размразяване, фалшивите приложения за криптовалута оставиха някои инвеститори на студено.

FBI обяви, че 244 инвесторите за по-малко от годината са мили измамени с около 42.7 млн. долара, използвайки фалшиви мобилни приложения, претендиращи, че са законни платформи за инвестиране в криптовалута.

Според новото предупреждение на FBI, киберпрестъпниците се опитват максимално да се възползват от нарастващия интерес към мобилното банкиране и инвестирането в криптовалути, пише CNBC.

От октомври 2021 г. насам агецията наблюдава измамници, които се свързват с инвеститори в САЩ с измамни оферти за инвестиционни услуги в криптовалута и убеждават тези инвеститори да изтеглят фалшиви мобилни приложения.

Тези фалшиви приложения често използват името и логото на законни американски компании, а измамниците създават фалшиви уебсайтове с тази информация, за да ограбят инвеститорите.

Как измамниците използват подправени крипто приложения, за да крадат?

Киберпрестъпниците убеждават жертвите си да свалят на телефона си фалшиво приложение, използващо името и логото на истинска финансова компания, операрища на американския пазар. След това те са поканени да депозират своята криптовалута в портфейл, свързан с приложението.

Измъкнаха милиони евро от германци с масова телефонна измамаИзмамници се представят за служители на Европол и се възползват от пропуски в телекомуникационната инфраструктура

Когато няколко от жертвите решават да изтеглят парите си, те получават имейл, подканящ ги да платят данъци върху инвестициите си, преди да направят теглене.

След като платят „данъка“, жертвите все още не могат да изтеглят средствата си.

Повече 46 000 души в САЩ загубиха над 1 млрд. долара в крипто измами от началото на 2021 г., сочат данните на Комисията за защита на данните на потребителите.