Инвеститорски опасения: Нов криптофалит ще повали други ключови играчи
Ликвидна криза при криптобанката Celsius накара инвеститори да се опасяват за евентуалните ефекти, които биха могли да повалят други големи играчи на пазара.
Celsius наскоро замрази тегленията, предизвиквайки опасения, че може би предстои да фалира.
Компанията отпуска на клиенти кредити с обезпечения върху криптовалути и депозити подобно на банка, но без строгите застрахователни изисквания, които се прилагат спрямо традиционните банки.
Цената на биткойна падна под 21 000 долара вчера, продължавайки резкия си спад от предишния ден и понижавайки се до 18-месечни дъна. Общата стойност на пазара на криптовалути пък се понижи до под 1 трлн. долара за първи път от началото на 2021 г., според данни на CoinMarketCap.
Инвеститори в криптовалути се опасяват, че евентуален фалит на Celsius може да доведе до още проблеми на пазара, който е вече е доста разклатен, след срива на стейбълкойна Terra, чиято пазарна капитализация беше около 60 млрд. долара. Celsius беше инвеститор в Terra, но от компанията твърдят, че експозицията им към проекта е била “минимална”.
“В средносрочен план всички се готвят за още понижения,” казва пред CNBC Микел Морч, изпълнителен директор на крипто хеджфонда ARK36.
“Мечите пазари имат склонност да разкриват скрити преди това слабости и проекти със свръх ливъридж, така че е възможно да видим повторение на събития, като разпадането на екосистемата на Terra от миналия месец.”
Според Монсур Хюсеин, директор финансови институции във Fitch Ratings, ликвидация на активите на Celsius би “разтърсила допълнително пазарната оценка на криптоактивите, което би довело до по-мащабно разпространение на проблемите в сферата на криптовалутите.”
Celsius има голямо присъствие в пространството на така наречените децентрализирани финанси (DeFi), които имат за цел да пресъздадат традиционните финансови продукти, като кредитите, без участието на посредници, като банките.
Celsius притежава редица популярни активи в света на DeFi, в това число версия на криптовалутата етер, която носи на потребителите високи лихви за техните депозити.
“Ако влезе в ликвидация, компанията ще трябва да закрие тези позиции,” казва Омид Малекан, доцент в бизнес училището към Колумбийския университет.
USDD - т. нар. стейбълкойн, чиято стойност би трябвало винаги да е 1 долар, поевтиня до 97 цента в понеделник, което напомни на проблемите на стейбълкойна на Terra’s UST от миналия месец. Създателят на токена Джъстин Сун обвини неназовани инвеститори в това, че “заемат къси позиции” и обеща да го подкрепи с 2 млрд. долара финансиране.
Конкурентните криптобанки Nexo и BlockFi се опитаха да омаловажат опасенията относно състоянието на тяхната дейност, след като Celsius обяви решението си да спре тегленията.
От българската Nexo обявиха, че имат “солидна ликвидна и дялова позиция,” и дори са отправили предложение за придобиване на част от кредитния портфейл на Celsius, което е било отказано. Междувременно, от BlockFi обявиха, че всичките й услуги “продължават да работят нормално”.
Това обаче не означава, че тя не беше засегната от спада. По-рано през месеца BlockFi освободи около 20% от служителите си в отговор на “драматичната промяна в макроикономическите условия.”
Ликвидната криза при Celsius породи опасения относно пренасяне на ефектите върху други финансови пазари.
CDPQ, която управлява втория най-голям пенсионен фонд в Канада, оглави дялова инвестиция в Celsius по-рано през годината. В своя изявление в понеделник компанията обяви, че “следи отблизо ситуацията.”
Много анализатори споделят мнението, че евентуални странични ефекти от проблемите на Celsius вероятно ще бъдат ограничени до сферата на криптовалутите. “Най-големият риск от разпространение на проблемите е за самите криптопазари,” казва Малекан.
Според Хюсеин от Fitch разпродажбите при криптовалутите отразяват едно “свиване на целия криптопазар”. Според него “ефектът върху централизираната финансова система ще бъде ограничен.”