Ръководителят на алианса на производителите на петрол ОПЕК отхвърли прогнозите за намаляване на търсенето на суров петрол през следващата година, като заяви, че на пазара има твърде много песимизъм. Той изразява това мнение, въпреки че групата удължи съкращенията на производството само един ден преди това в опит да подкрепи цените на фона на свитото глобално потребление.

„За ОПЕК имаме ръст на търсенето през тази година от 1,9 млн. барела на ден“, коментира пред CNBC генералният секретар на организацията Хайтам Ал Гаис. „Все още сме доста стабилни по отношение на търсенето.“

По думите му има твърде много мрачни прогнози и песимизъм по отношение на търсенето от страна на някои анализатори и изследователи на пазара, но „ние все пак смятаме, че нашите цифри са в съответствие с много други независими компании“.

В средата на октомври базираната във Виена група на производителите на петрол ревизира в посока надолу прогнозите си за ръста на търсенето в краткосрочен план, като вече предвижда ръст от 1,93 млн. барела дневно през тази година и 1,64 млн. барела дневно през 2025 г. Предишните прогнози бяха съответно 2,03 млн. и 1,74 млн. барела дневно.

Макар че прогнозната цифра беше орязана, тя все още е драстично по-висока от тази на базираната в Париж Международна агенция по енергетика, която предвижда глобалното търсене на петрол да се увеличи с около 900 000 барела дневно през тази година и с близо 1 млн. през 2025 г.

„Ако трябва да сме честни, през последните няколко месеца понижихме данните си за търсенето с около 100 000-200 000 барела дневно“, казва Ал Гаис. „Въпреки това оставаме на ниво от 1,9 млн. и това е по-високо от историческата средна стойност, от периода преди пандемията и дори от периода след нея, който е бил около 1,2 млн. барела на ден.“

Прогнозите идват на фона на забавящата се китайска икономика, което значително засегна търсенето на петрол, и изобилното предлагане в световен мащаб. Китай е най-големият вносител на суров петрол в света и вторият по големина потребител след САЩ.

На въпрос относно опасенията за икономическата траектория на Китай, ръководителят на ОПЕК отговаря: „През тази година Китай ще нарасне с 0,6 млн. барела на ден“.

Той добавя, че групата „вижда някои много положителни данни за икономиката на САЩ“ и че вижда „добри признаци в нефтохимическата промишленост и авиационния сектор“.

Множество икономисти очакват растежът на Китай да остане сравнително слаб през 2025 г. въпреки неотдавнашните мерки за стимулиране, въведени от Пекин. Мерките, обявени в края на септември, не успяха да предизвикат силна реакция от страна на пазарите, докато забавеният растеж след пандемията и все по-широкото навлизане на електромобилите намалиха търсенето на петрол във втората по големина икономика в света.

Коментарите от върха на ОПЕК идват само ден, след като страните членки на ОПЕК+ се споразумяха да отложат планираното за декември увеличение на добива с един месец, което доведе до скок на фючърсите на американския суров петрол с над 2%. West Texas Intermediate поскъпна с 2,24% до 71,73 долара за барел, а международният бенчмарк суров петрол тип Brent се повиши с 2,17% до 75,27 долара непосредствено след обявяването на мярката.

„Това не е първият път, в който отлагаме увеличението, което трябва да бъде въведено постепенно. Това е просто продължение на политиката ни да се уверим, че сме много внимателни към пазара“, посочва Ал Гаис, като добавя, че има още какво да се види и обсъди преди следващата министерска среща на 1 декември. „Това не е нищо необичайно, което не е било. То е част от начина на действие на ОПЕК+, откакто съществува нашето споразумение“.

ОПЕК+, която се състои от държавите членки на ОПЕК и няколко други страни производителки извън организацията, прилага серия от съкращения и удължавания на срока им от края на 2022 г. насам на фона на нарастващото предлагане по света в опит да подкрепи пазара.