Кървави закани между Иран и Израел изстрелват цените на петрола нагоре
Цените на петрола се повишиха поради опасенията, че нов кръг от военни действия може да наруши световните доставки. Международният бенчмарк Брент поскъпна с 2%, а американският сорт WTI с 2,3%
Световните цени на петрола се повишиха, след като висши командири на иранската революционна гвардия обещаха, че Техеран ще даде суров отговор на израелските удари по Ислямската република от миналата седмица. Това породи опасения за по-нататъшна ескалация в региона.
Генерал-майор Хосейн Салами, ръководител на гвардейците, предупреди в реч в четвъртък, че ответните действия на Иран ще бъдат „невъобразими“.
„Израелците си мислят, че могат да изстрелят няколко ракети и да променят историята. Вие не сте забравили как иранските ракети разрязаха небето и ви оставиха без сън“, заяви Салами, цитиран от Financial Times.
Отделно неговият заместник, бригаден генерал Али Фадави, обещава пред ливанския телевизионен канал Al Mayadeen, че отговорът ще бъде „неизбежен“.
„За повече от 40 години не сме оставяли нито една агресия без отговор.“
Цените на петрола се повишиха в петък след предупреждението поради опасенията, че нов кръг от военни действия може да наруши световните доставки. Международният бенчмарк „Брент“ поскъпна с 2% до 74,28 долара за барел. Американският сорт WTI се повиши с 2,3% до 70,84 долара за барел.
Войнствените ирански коментари идват в момент, когато Техеран обмисля възможностите си след нападението на Израел в събота, по време на което израелски военни самолети нанесоха три вълни от удари по ирански военни обекти. Целите включваха ракетни заводи и системи за противовъздушна отбрана в три провинции, включително в Техеран.
В изказване по-рано тази седмица началникът на израелската армия генерал-лейтенант Херци Халеви предупреди, че Израел ще нанесе „много силен удар“, ако Техеран предприеме ответни действия.
„Ако Иран допусне грешката да изстреля нов ракетен обстрел срещу Израел, ние отново ще знаем как да достигнем до него, с възможности, които този път дори не използвахме, и ще ударим много, много силно.“
Вътрешни лица от иранския режим казват пред FT, че разглежданите варианти включват евентуален удар преди президентските избори в САЩ следващата седмица.
„Победителят в изборите в САЩ може да приеме атака лично и да действа срещу Иран. Така че, ако той иска да отговори на Израел, най-добрият момент е преди изборите“, казва един от източниците.
„Единственото нещо, което би могло да промени това, е справедлив пробив в преговорите за прекратяване на огъня между Хизбула и Израел, което не изглежда много вероятно.“
Тази седмица САЩ увеличиха усилията си за сключване на споразумение за прекратяване на продължаващия повече от година конфликт между Израел и Хизбула - най-важната марионетка на Иран.
Но оптимизмът за пробив беше малък, тъй като израелският премиер Бенямин Нетаняху настоя Израел да запази правото си едностранно да наложи изпълнението на всяко споразумение, което би довело до изтегляне на Хизбула от Южен Ливан.
Друг ирански вътрешен източник посочва, че Техеран може да предпочете да поддържа психологически натиск върху Израел, вместо да предприеме директна атака.
„При положение че Хизбула изстрелва ежедневно десетки ракети по Израел, директен отговор може да не е необходим точно сега“, казва източникът.
„Това, което ни е от полза, не е пряка война с Израел. Трябва да поддържаме нивото на стрес на хората ниско, за да могат да живеят живота си. Това е основният приоритет.“
Първоначалната реакция на Иран на израелските удари - които бяха в отговор на ирански ракетен обстрел на 1 октомври - подсказва, че отговорът на Техеран ще бъде премерен, а не незабавен, смятат ирански анализатори.
В речта си в неделя, ден след нападението на Израел, аятолах Али Хаменей, върховният лидер на Иран, се въздържа да обещае ответни мерки. Вместо това той заяви, че ударите не трябва да бъдат „надценявани или подценявани“.
Иранските държавни медии омаловажиха последиците от нападението, при което загинаха четирима войници и един цивилен, като заявиха, че щетите са ограничени.
САЩ, които обещаха „железен“ ангажимент за защита на Израел, предупредиха Иран да не отвръща на удара, докато западните държави се опитват да овладеят кризата на фона на засилените опасения от тотална война.
„Няма да се поколебаем да действаме при самозащита. Нека няма объркване. Съединените щати не искат да станат свидетели на по-нататъшна ескалация“, заяви тази седмица Линда Томас-Грийнфийлд, посланик на САЩ в ООН.
Но Техеран показва готовност да рискува ескалация с Израел, тъй като военните действия, предизвикани от нападението на Хамас на 7 октомври 2023 г., се разпространиха в целия Близък изток, изтласквайки на открито дългогодишната сенчеста война на Иран с регионалния му враг.