Преди година се питахме “А какво ще е утре”? Утре вече дойде. Утре е днес.

Защото скоростта, с която технологиите настъпват, далеч надхвърля ритъма на възприемането им в социален и икономически план.

Скоростта на еволюция изпреварва капацитета на обществата за навлизане в живота, което ражда оптимизъм, че пред нас е нещо ново, но и предизвиква истинско объркване до какво ще доведе това.

С тези думи журналистът Светослав Иванов откри форума Digital Trends 2024.

Събитието се провежда в Sofia Event Center с участието на технологични експерти и лидери от едни от най-големите компании и организации в света - Google, Amazon Web Services, Accenture, UEFA, FIFA, Bundesliga, Aston Villa, LiveScore, Ringier - заедно с визионери и ръководители от българската технологична и финансова среда.

Ето и останалата част от обръщението на Светослав Иванов:

Ако приемем логиката, че големият процент софтуерни инженери идват от развиващите се държави, Индия скоро ще задмине САЩ по източник на талант за индустрията.

Генеративният изкуствен интелект и неговите приложения в програмирането спестява разходи на компаниите и води до загуба на работни места.

Означава ли това, че сме на прага на преобръщане на тенденцията програмистите, дори и тези на ниските нива, да получават повече от ядрените инженери или мозъчните хирурзи?

Събитията се развиват толкова бързо, че само за две години, Европа се оказва на опашката в тази технологична надпревара, а това идва във възможно най-неподходящия за континента момент.

Това оказва допълнителен натиск върху икономиката на държави като Германия, които в момента губят пазарите си в Китай на автомобили от една страна и потребяват все повече китайски стоки от друга.

В България също се наблюдава интересна тенденция.

Ние се гордеем с нашия ИТ сектор, който в последното десетилетие даде своя огромен принос към растежа на българската икономика. Но ако приемем, че той е насочен предимно към създаването на услуги, световните тенденции в момента ще го променят сериозно. Необходими са действия и ясна визия за промяна, която да му помогне да остане конкурентноспособен, а не просто да се свие.

Събитията се развиха толкова бързо, че и капацитетът на генеративния изкуствен интелект в момента достигна своя предел. Нужни са нови чипове и много, много електрическа енергия за огромните дата центрове. Защото разходите в момента са огромни.

Тук също има възможност за развитие - тези държави, които имат енергия, ще имат предимство в развитието на технологиите.

Това е тема, която до този момент също не е особено изследвана, но отваря възможности пред България - да мобилизира бъдещи енергийни мощности в тази посока, която ще донесе висока добавена стойност.

Това са само част от въпросите, които развитието на технологиите поставят във фокуса на вниманието на света в момента.

Днес Digital Trends посреща хората, които имат не само отговори, но и ясен поглед към посоките, по които ще поемем!