Резките промени в цените на криптовалутите водят до дестабилизация на капиталовите потоци, като това важи особено силно за развиващие се пазари. Използването на дигитални блокчейн парични единици вместо традиционни валути създава „непосредствени и остри рискове“. Това заяви финансовият съветник на Международния валутен фонд и ръководител на неговия отдел за парични и капиталови пазари Тобайъс Ейдриън, цитиран от Financial Times.

„Това е голямо предизвикателство за политиците в някои страни“, смята Ейдриън, който припомни, че пазарите на криптовалути са загубили около 1 милиард долара от рекордната си капитализация през последните седмици.

Миналата седмица МВФ призова Салвадор да спре да признава биткойна като законно платежно средство, като повтори предупреждението си, че официалното приемане на цифрови активи представлява голям риск за стабилността и целостта на финансовата система на страната.

Президентът на Салвадор Найиб Букеле, който търси повече от 1 милиард долара финансиране от МВФ, планира да събере пари в хазната чрез продажба на облигации, деноминирани в най-популярната криптовалута в света. Схемата предизвика критики от някои международни инвеститори, които притежават дълг, емитиран преди това от правителството на Салвадор.

Ейдриън каза още, че някои развиващи се пазари и икономики сега са изправени пред рисковете на т. нар. „криптоизация“.

„Мерките за управление на капиталовите потоци ще трябва да бъдат прецизирани. Прилагането на установени регулаторни инструменти за управление на капиталови потоци може да бъде по-трудно, когато стойността се прехвърля чрез нови инструменти, нови канали и нови нерегулирани доставчици на услуги", смята финансовият съветник на МВФ.

МВФ призова Ел Салвадор да се откаже от биткойнаПрез септември Ел Салвадор стана първата държава в света, която прие биткойна като официално средство за разплащане


Признаците за по-тясна връзка между представянето на криптовалутите и други финансови активи в развитите страни, като американските технологични акции, държавните облигации и дори суровия петрол, също предизвикват загриженост за МВФ.

Експертите на базираната във Вашингтон иниституция смятат, че внезапните промени в цената на криптовалутите допринасят за разпродажбите на капиталовите пазари.

„Корелацията между крипто пазара и фондовия пазар става все по-силно. Криптовалутите сега са много тясно свързани с това, което се случва с акциите. Не можем просто да игнорираме тази тенденция“, казва Ейдриън.

МВФ призова националните и глобалните регулатори да установят координиран, последователен и всеобхватен подход към надзора на криптовалутите . Това обаче е трудна задача, като се има предвид скоростта, с която цифровите активи навлизат във финансовата система.

„Договарянето на глобални регулации никога не е бързо. Но ако започнем сега, можем да постигнем целта за поддържане на финансова стабилност и в същото време да се насладим на предимствата на фундаменталните технологични иновации “, смята още Ейдриън.