Глобалните финансови регулатори рискуват да изостанат зад бързото развитие на индустрията за дигитални разплащания, като е необходимо да ускорят работата си по налагане на правила за криптовалутите и стейбълкойните.

Това посочи председателят на Борда за финансова стабилност Рандъл Куорлс, предава Reuters.

Организацията е създадена от Г-20 и следи за слабости в международната финансова система и механизмите за надзор.

Централните банки по света са притеснени от плановете на Facebook да пусне своя дигитална система за разплащания на име Libra, тъй като подобна платформа за трансфер на пари ще намали контрола на регулаторите над финансите по света.

„Членовете на Борда за финансова стабилност разпознават скоростта на иновации в сферата на дигиталните разплащания, влючително така наречените стейбълкойни”, казва Куорлс в писмо до финансовите министри и централните банки на страните от Г-20.

„Ние сме решени да ускорим темпото на разработване на необходимите регулаторни и надзорни отговори на тези нови инструменти", казва той.

Куорлс, който е гуверньор на една от банките на Федералния резерв на САЩ, посочва, че работна група разглежда политики, които да адресират рисковете и ползите от стейбълкойните.

Така се назовават криптовалутите, които имат реално покритие, обикновено от фиатни валути. При тези активи се смята, че волатилността е много по-ниска спрямо конвенционалните виртуални валути.

Топ криптовалутите на 2020 г.Криптовалутите превзеха финансовия свят с невиждана скорост

Предложения за регулация ще бъдат публикувани за обществено обсъждане през този април, посочва Куорлс.

Бордът за финансова стабилност, в който членуват регулаторите на най-развитите икономики в света, е създаден след финансовата криза в периода 2007-2009 г. като механизъм за ранно предупреждение за рискове във финансовата индустрия.