Telegram на Павел Дуров планира гигантско ICO
Компанията за криптира комуникация Telegram планира пускането на нова платформа, базирана на блокчейн технологията, която ще разполага със собствена криптовалута за осъществяване на разплащания в рамките на приложението.
Това съобщава изданието TechCrunch, като се позовава на няколко неназовани източници.
Според информацията, Telegram Open Network (TON) ще бъде нова блокчейн система от „трето поколение“, която ще надгради биткойн и етериум системите.
Проектът ще бъде финансиран чрез гигантско ICO (първично предлагане на дигитални активи), което има потенциал да се превърне в най-голямото в историята.
Смята се, че ICO-то ще има голям успех, тъй като повечето подобни набирания на инвестиции се правят от нови и току-що стартиращи компании, докато, от друга страна, Telegram вече има история и верни фенове зад гърба си.
Създаването на виртуална валута ще даде на платежната система на Telegram независимост от правителства и банки – нещо, което съоснователят и изпълнителен директор на компанията Павел Дуров желае, особено след като инвеститори „превзеха“ неговата последна компания, позната като руския Facebook, a именно ВКонтакте.
Дуров не е отговорил на запитванията за коментар на TechCrunch.
Потенциалът на криптовалута, внедрена в широкоразпространено приложение за комуникация, е осезаемо голям. Чрез виртуална валута, която захранва платежна система, внедрена в Telegram, потребителите ще могат да разменят стойност помежду си, да се разплащат и въобще да се ползват от цял един финансов свят, независим от банки и правителства.
Според информацията на TechCrunch, Telegram планира да набере около 500 млн. долара в предварителна продажба на дигитални активи, като след това да стартира официално ICO-о. Така компанията се цели в набиране на инвестиции в размер на между 3 и 5 млрд. долара.
Тези цифри подлежат на промяна, като ICO-то е планирано за март тази година. Засега най-голямото ICO е това на непознатата до тогава компания Tezos, която набра 230 млн. долара през юли миналата година.
Предварителната продажба на дигитални активи е част от ICO процедурите, като чрез този похват се привличат големи инвеститори, които да придобият част от активите, подготвени за първично публично предлагане на по-ниска цена.
Обикновено компаниите набират по-големи средства в предварителната продажба, отколкото чрез публичното предлагане, но в случая с Telegram се очаква да стане обратното поради голямата база потребители на приложението.
Според непотвърдена информация, инвеститорите, желаещи да участват в предварителната продажба на дигитални активи, ще имат минимален праг за вложение от 20 млн. долара. ICO-то ще търси финансиране с фиатни пари, вместо с криптовалути, както се случват повечето подобни процедури.
Една от компаниите, които проявява интерес към ICO-то на Telegram, е руският гигант Mail.Ru Group, сочат слухове.
Идеята на Дуров е да създаде изцяло нова блокчейн технология, която разчита на над 180-те млн. потребители на Telegram, за да се превърне в доминантен играч на криптопазара. Виртуалната валута на компанията ще се казва Gram, сочи информацията на TechCrunch.