Забавянето на фондовия пазар в САЩ продължи в четвъртък, като Dow Jones Industrial Average падна с 0,5%, а S&P 500 и Nasdaq Composite загубиха по 0,6%. Това сложи край на едноседмичния скок, последвал решителната победа на Доналд Тръмп на президентските избори.

Предпазливо изказване на председателя на Федералния резерв Джером Пауъл относно намаленията на лихвените проценти понижи акциите и повиши доходността на държавните облигации.

„Икономиката не изпраща никакви сигнали, че трябва да бързаме да намалим лихвите“, заяви Пауъл в реч пред бизнес лидери в Далас, цитиран от CNBC. „Силата, която в момента виждаме в икономиката, ни дава възможност да подхождаме внимателно към нашите решения.“

В оптимистична оценка на настоящите условия лидерът на централната банка на САЩ нарече вътрешния растеж далеч по-добър от всяка голяма икономика в света.

По-конкретно, той каза, че пазарът на труда се държи добре въпреки разочароващата картина на работните места за октомври, което той до голяма степен отдаде на щетите от бурята в Югоизточната част на САЩ и трудовите стачки. Работните места се увеличиха само с 12 000 за периода.

Пауъл отбеляза, че равнището на безработица се покачва, но остава ниско според историческите стандарти.

По въпроса за инфлацията той цитира напредък, който е „широкообхватен“, отбелязвайки, че представители на Фед очакват тя да продължи да се движи обратно към целта на централната банка от 2%.

Данните за инфлацията тази седмица обаче показаха лек ръст както на потребителските, така и на цените на производител, като 12-месечните лихви се отдалечават още повече от целта на Фед.

„Инфлацията е много по-близо до нашата дългосрочна цел от 2 процента, но все още не е там. Поели сме ангажимент да завършим работата“, каза Пауъл, като отбеляза, че достигането до това ниво може да бъде „понякога по неравен път“.

Коментарите на Пауъл идват седмица след като Федералният комитет за отворен пазар понижи референтната лихва по заеми на централната банка с четвърт процентен пункт, като я натисна надолу в диапазона между 4,5% и 4,75%. Това последва намаление с половин пункт през септември.

Пауъл нарече ходовете прекалибриране на паричната политика, която вече не трябва да се фокусира основно върху туширането на инфлацията и сега има балансирана цел да поддържа и пазара на труда.

Пауъл даде вяла прогноза относно стремежа на Фед да намали основния си лихвен процент до неутрално ниво.

„Навигираме между риска да се движим твърде бързо и риска да се движим твърде бавно. Искаме да го направим точно така, че да осигурим подкрепа за пазара на труда, но също така да помогнем за намаляване на инфлацията“, каза той. По думите му е умен ход да се върви малко по-бавно, ако данните позволят това.

Сред най-забележителните движения на пазара в четвъртък бяха акциите на Disney, които скочиха с 6,2%, след като развлекателният гигант отчете по-добри от очакваното тримесечни резултати.

Акциите на Cisco Systems паднаха с 2,1%, след като доставчикът на мрежово оборудване късно в сряда публикува силен отчет за приходите, но обяви прогнози, които може да са разочаровали инвеститорите.

Акциите на Super Micro Computer се понижиха с 11%, което доведе до понижение на Nasdaq 100, след спада в сряда заради новината, че компанията за ИТ инфраструктура ще забави тримесечните си резултати, което засили опасенията, че акциите ѝ ще бъдат отстранени от Nasdaq.

Технологичните компании с мега капитализация се представиха смесено. Любимата на инвеститорите в AI Nvidia, Microsoft и Apple спечелиха позиции, докато Amazon, Alphabet и Meta Platforms отстъпиха. Tesla се срина с 5,8% на фона на съобщенията, че преходният екип на новоизбрания президент Тръмп подготвя планове за премахване на данъчния кредит от $7500 за електрически превозни средства.

Биткойнът падна до около $87 000, след като достигна рекорден връх над $93 000 в сряда. Криптовалутата спечели повече от 25% след изборите на фона на надеждите, че Белият дом и Конгресът ще прилагат политики, които са от полза за класа активи.

Фючърсите на златото се понижиха леко до около 2570 долара за унция. Благородният метал, който достигна рекорд от 2800 долара в началото на миналата седмица, загуби позиции след изборите, тъй като щатският долар се засили.

Доходността на 10-годишните държавни облигации на САЩ, която е чувствителна към очакванията около посоката на лихвените проценти, се понижи сутринта, преди да отскочи до 4,44% по време на коментарите на Пауъл.

Референтната доходност се покачва през последните седмици, тъй като инвеститорите прекалибрират очакванията си за това колко агресивен ще бъде Фед в ходовете си за намаляване на лихвените проценти през следващите месеци.

Водещите европейски борси затвориха вчерашната търговия със значителен растеж на фона на публикуваните печалби на редица компании и данните за инфлацията, даващи сигнал за възможна траектория на понижение на лихвите.

Паневропейският Stoxx 600 нарасна с 1,08%, като акциите на технологичните компании поскъпнаха с 3,13%, а на автомобилните, петролните и газови дружества – с около 1,7%.